Размышления христианина

Про горезвісну «щоку»

Сергій Науменко

У понеділок до мене надійшло повідомлення від дорогої  для мене сестри: «Я пишу для одного сайта статтю про слова Христа «А я кажу вам - не противтесь злому. І коли хто вдарить тебе в праву щоку твою, підстав йому й другу». Мф.5: 39. Чи були у вашому житті ситуації, коли ви «підставляли іншу щоку»? Як ви це розумієте (але потрібен конкретний приклад). І що з цього виходило? Відповідь можна записати або наговорити аудіо. Термін до середи. Заздалегідь дякую!».

Слова ці складно зрозуміти без контексту. У перекладі, який я читаю останні роки (Стерн. Єврейський Новий Заповіт, https://kifa.kz/bible/stern/stern_matfey_05.php), контекст такий:

 1. Ви чули, що нашим отцям було сказано: «Око за око і зуб за зуб» (Вихід 21:24).
 2. А я кажу вам, що не чиніть опір тому, хто ображає вас. Навпаки, якщо хто-небудь б'є тебе по правій щоці, дозволь йому вдарити тебе і по лівій!
 3. Якщо хто-небудь хоче відсудити у тебе сорочку, віддай йому і верхній одяг!
 4. І якщо солдат примушує тебе нести його спорядження один кілометр, неси два!

(Тут дається коментар про те, що мова, можливо, йшла про солдатів окупаційних римських військ, які могли примушувати місцевих жителів працювати на них).

 1. Отже, будьте досконалі, подібно до того, як досконалий Отець ваш на Небесах.
Подробнее
Закхей-2020

Олександер Польшин

Закхей є начальник митарів. Своє багатство він не отримав у спадок, а заробив його сам. Отже він є людина обачлива, наполеглива і послідовна. Він сам вибудовував власну карьєру, вмів розраховувати свої дії наперед і передбачати можливі наслідки, розумівся на людських якостях і міг відрізнити шахрая від чесної людини. І раптом він зважився на те, що в житті йому було непритамане, на відчайдушний імпульсивний крок, на непередбачувану для себе і для оточуючих поведінку. На таке, що для нього було не те що неприпустимим, а і взагалі – про що він навіть і подумати не міг, щоби утнути таку штуку як видертись на дерево, не маючи для цього ніяких можливостей – малий зріст, багате і отже важке вбрання. Та він зважується на таке і здійснює те, що зовсім не відповідає характеру і змісту всього його попереднього життя.

Подробнее
Переклади віршів з Біблії про Каїна і Авеля

Олександер Польшин

У виданні Українського Біблійного Товариства, заснованому на перекладі о.Ів. Хоменка, ці вірші перекладено так:

 1. на Каїна ж і на його жертву не споглянув. Розсердився Каїн вельми і спохмурнів.
 2. І сказав Господь до Каїна: «Чого ти розсердився? Чому похмурнів?
 3. Коли чиниш добре, будь погідний, а коли ні – гріх на порозі чигає: він і так оволодів тобою, але мусиш над ним панувати.»

У виданні Українського Біблійного Товариства 2020 року, здійсненого за участі о. Рафаїла Турконяка, ці вірші перекладено так:

 1. а на Каїна і на його жертву не звернув уваги. Тож Каїн дуже розлютився і став похмурим на обличчі.
 2. І сказав Господь Каїнові: Чому ти розгнівався, і чому обличчя твоє спохмурніло?
 3. Якби ти вчинив, як слід, то хіба твоя жертва не була би прийнята? А якщо ти не зробив так, як потрібно, то при дверях чатує гріх. Він спонукає до пожадання, але ти маєш над ним панувати.

Порівнюючи ці переклади, маю такі міркування:

Подробнее
Людина, яка регулярно ходить до храму, не обов'язково живе Духом Божим

о.Іван Полежака

Людина, яка регулярно ходить до храму і бере участь у всіх богослужіннях, не обов'язково живе Духом Божим і не обов'язково є спасенною. І священик, який має духовний сан, не обов'язково є духовною особою, навіть коли промовляє красиві та дуже правильні проповіді. Він, на час виконання духовних обов'язків, є Божим. Бог діє через нього заради тих, хто знаходиться поруч із ним. Але дія Божа через священика не гарантує йому спасіння.

Ми, віруючі, маємо чимало ілюзій відносно себе і власного спасіння, відносно священнослужителів, відносно Церкви. І наші ілюзії заколисують нашу пильність і стають суттєвим гальмом в русі до спасіння.

Подробнее
Є невидима грань між земним і Небесним

о. Іван Полежака

Є невидима грань між земним і Небесним. Є Двері від земного до Небесного. Є перепустка від земного до Небесного.

Як це не дивно, але та грань, яка відділяє нас від Небесного, знаходиться в нас. Знаходиться в нашому безмежному просторі. Вона захищає наше безмежне від нашого обмеженого. Грань, яка відділяє Небесне від земного, то є наша внутрішня спрямованість.

Грань можна виділити і пізнати. Одну із можливостей пізнання надає наша щедрість. Мабуть в житті кожної людини бувають моменти, коли усвідомивши, що річ, яка належить і дорога їй, комусь потрібна більше, віддає її тій людині. В той момент в життя входять радість і незрозуміла легкість. Входять на мить, на годину, на день. У кожної людини по різному, але кожна людина може відчувати те.

Подробнее
Не прості часи прийшли

о. Іван Полежака

Ніхто не знає скільки це буде продовжуватись. Лише маємо надію що Господь полегшить нашу участь і чашу відкуплення перенесе на більш пізній термін. То ж очікуємо змін на краще і, одночасно, розуміємо що покращення якщо і прийдуть то будуть тимчасовими, як і все те, що пов'язане з матеріальним світом. Війни, епідемії, природні катаклізми в цьому світі неминучі. Болі і страждання не обійти.

Кожна свідома людина, перш ніж залишить цей світ, буде поставлена перед вибором. Хтось, під впливом обставин, навернеться до Бога, а хтось - відвернеться. Таке наше людське життя. Такі ми є.

Пандемія, яка нині охопила нашу планету, свідчить багато про що. Свідчить і заглядає в душу кожної людини. Заглядає і допомагає кожній людині відкрити те, чого вона варта. І, перш за все, відкриває нам, християнам. Принаймні, раз на тиждень ми стаємо перед вибором - йти до храму чи не йти. Дуже важливий вибір. І що б ми не вибрали, вартість того - життя. Життя нашого і життя близьких нам людей, життя земного і життя вічного.

Подробнее
Ми можемо не розуміти Біблію

о. Іван Полежака

Та її і не можливо зрозуміти. Розум людський не може вмістити Слово Боже, бо не має досвіду Небесного. То ж не варто пихтіти над Біблією, стараючись розкласти все на мізерних полочках свого земного досвіду. Марна та справа.

Бог дав нам Своє слово. Дав не для розуміння, а для життя.. Слово Боже не торкається розуму. Для розуму воно важке. Слово Боже торкається душі. Душа його приймає і пробуджується. Слово Боже це та пожива для душі, яка дає їй силу до зростання.

Подробнее
Світ зламався. Люди починають панікувати. та впадати в розпач. Шкода.

о. Іван Полежака

Шкода що навіть християни не читають Старий Завіт. Інакше б не панікували і в розпач не впадали. Бог, через Своє слово, готовить людей до свідомого, зрілого сприйняття світу, себе та обставин, які виникають. Бог відкрив нам причини та вказав на наслідки. Бог дав нам зброю, незламну і нездоланну. А ми не беремо її і не користуємось.

Світ зламався. Механізм в якому ми вважали себе центром всього, дав збій. І ми не знаємо як бути, відчуваємо себе слабкими і незахищеними. Але саме від нас залежить доламаєтся все, чи ми візьмемось за розум, станемо відповідальними, звернемось до Першоджерела та в Його світлі повернемо все на краще.

Подробнее
Біблійне розуміння поняття «унікальність»

Олександер Польшин

 Бог прагне щоб кожна людина стала унікальною. Унікальною отже неповторною, і це означає, що її ні з ким і ні з чим іншим неможливо порівнювати. Як тільки я починаю порівнювати себе з кимось, незалежно від того чи в позитивному чи негативному сенсі, я все одно «продаю» свою унікальність заради того, щоб відчути себе кращим ніж хтось інший. Порівнюючи себе з кимось іншим заради відчуття «вищості», «кращості» я не помічаю, як втрачаю свою унікальність і стаю як один з мільйонів таких самих, які чи кращі, чи гірші за мене, але не унікальні. Ми можемо мати будь-які таланти і залишатись не унікальними, тому що ми почали порівнювати себе з іншими.

Подробнее
Гарантій гарантовано немає

Олександер Польшин

Чому християнство не дає ніяких гарантій відносно спасіння? Тому що будь-яка гарантія робить мене невільником цієї гарантії. Отже я втрачаю свою свободу, яка є більш важливою, вищою для моєї природи, ніж наявність гарантій, навіть спасіння.

Подробнее
Щастя

о. Іван Полежака

Щастя несподіване. Воно блаженством вливається в життя. Вливається тоді, коли відкривається очевидність тимчасовості життя земного. Коли приходить розуміння що в любу мить земне життя може перерватись і нас тут, на Землі, не стане. Що кожна мить, яку ми проживаємо тут, є особливим даром Божим.

Коли відчуваємо скороминущість людського життя, то починаємо, в глибокому мирі, приймати те що є, дякувати Богові за те, що все це ще є для нас (бо все земне, як і ми - скороминуще), радіти тому, що все це є і старатись зробити все так, щоб те що є, стало хоч трошки кращим.
Розуміння миті, подяка за мить, дія в миті наповнюють душу радістю. Відкривається сенс життя.

Щастя, це дотик Вічності, проявлений миттю, це посмішка Бога яка відкриває Його Любов.

Подробнее
Между чувствованием или пониманием

Юрий Юрченко

Я так почувствовал, говорит один — и он прав, ведь это реальные его чувства, которым нет повода не доверять, он к ним привык, ведь они его не раз выручали и убеждали.

Я так понял, говорит другой — и он не менее прав, ведь он так всегда жил и его понимание ему всегда помогало и подтверждало его правоту.

Но ведь при этом я воспринял правоту своего видения только одним образом, то ли чувствованием, то ли пониманием и я могу в обоих случаях ошибаться, я не идеален.

Так почему же мне не попробовать воспринимать ситуацию и чувствованием и пониманием, или наоборот, и пониманием и чувствованием. Это будет двойная поддержка моего восприятия и это означает, что мое восприятие будет вернее подтверждено двумя свойствами моей личности.

Подробнее
Прощення - кілька думок на цю тему

Прощення необхідно. Усвідомлення це виникає тоді, коли в мені оселилась образа і я відчуваю її руйнівну силу, яка мене не відпускає. І тут виникає питання, як цього можна позбутися. Згодом я відчуваю і розумію, що моїх сил не вистачає. Отже, я повинен шукати іншу силу, здатну подолати образу. У цей момент у мене є можливість запросити Христа в своє серце або не запросити.

Образа настільки відриває людини від Спасителя і фіксує його в самому собі, що можна сказати, образа — це ознака гордині. Відчувати себе скривдженим, а тим більше несправедливо скривдженим — це гординя величезної руйнівної сили. При цьому людина перебуває в законсервованому стані, що вона має рацію, вона несправедливо ображена, вона має право на цю образу і створює таку закриту систему, в якій для Спасителя немає місця, Він там не потрібний, їй і без Христа там все зрозуміло.

Подробнее
Егоїзм

о. Іван Полежака

Він має тисячі проявів. Людина дбає про своє, людина прагне для себе, людина добивається свого, людина жадає щоб її похвалили, оцінили, подякували їй… Егоїзм часто ховається в формах, в яких його важко розпізнати. Але він завжди свідчить.

Свідчить, що людина внутрішньо одинока. Одинока не тому, що не має друзів і тих хто її любить, а тому що хворіє. Хворіє віддаленням від Бога. Вона, велику радість повноти життя, бажає компенсувати маленькими задоволеннями цього світу. Душа бажає вічного, а розум не знає як те здійснити і старається замінити тим, на чому знається, задовільняючи тимчасові потреби короткочасного земного життя.

Подробнее
Весь час в напрузі

о. Іван Полежака

Потрібно зробити, вирішити, допомогти, встигнути, пізнати, побачити… Весь час щось потрібно. Весь час наш розум зайнятий вирішенням багатьох проблем. Логіка говорить, що такий стан є нормальним, що все добре, бо людина повинна бути активною і повсякчас вирішувати всі нагальні проблеми. Логіка заспокоює, а душа тривожиться. Людина відчуває неспокій.
Душа тривожиться, бо ворог спіймав її і посадив у клітку. Клітка повсякчасних проблем тримає душу і не дозволяє їй розвиватись, не дозволяє їй доростати до вічності.

Подробнее
Смерть як надбання

Олександер Польшин

 «...для мене життя – Христос,

і смерть – надбання» (Флп 1,21).

Коли апостол Павло говорить: «...і смерть для мене – надбання», то це означає, що для нього смерть є остаточним поєднанням з своїм Спасителем. «Я бажав би вже померти і бути з Христом, але заради вас продовжую перебувати в тілесній одежі» (Флп 1,23-24). Така перспектива смерті, таке розуміння сенсу смерті можливе тільки тоді, коли життя апостола є життям з Ісусом, коли вже не він живе, а в ньому живе Спаситель (Гал 2,20). І коли таке стається, то тоді стає зрозумілим новий сенс смерті. Смерть набуває сенсу як остаточне здійснення повного поєднання із Спасителем.

Подробнее
Про засудження Ісуса

Олександер Польшин

 «Великий пророк устав між нами”, і:

“Бог навідався до народу свого». (Лк 7, 16).

«…одні твердили, що він добрий, а інші відказували:

Ні, - він лише народ туманить.(Ів 7,12).

 «Осанна! Благословен той, хто йде

 в ім'я Господнє, ізраїльський цар!». (Ів 12,12-13).

«Та вони закричали: Розіпни, розіпни його!».

 (Лк 23, 21).

Ті, хто з радістю зустрічав Ісуса, то були одні люди, які сподівалися, що він зможе щось змінити в цьому житті і воно стане більш прийнятним. А ті, хто потім, уже після суду, вимагали його смерті, то були інші люди, які вважали, і вони тим жили, що оскільки був суд, найвищий суд в Ізраїлі, який визнав Ісуса винним смерті за богохульство, то Ісус є ворогом Ізраїлю, і його треба стратити. До того ж він є лже-месія, якого вдалось схопити і засудити ще до того, як він накоїть всякого лиха, вдаючи з себе справжнього Месію. А таке бувало не часто, зазвичай лже-месія встигав себе проявити, наробити лиха, а потім вже інші порались з наслідками. А тут, ще до того як він наробив біди, його схопили і справедливо засудили, адже священики і синедріон знаються на таких речах. Тому вони так і кричали що його треба покарати, бо вони відчували, скільки було б лиха, якщо б Ісус все ж таки підняв повстання і почав творити свої справи і руйнувати звичне життя. Це були люди, які поважали закон, поважали владу, І тут не було ніякого затьмарення розуму, чи ще якогось безумства. Це була може й не зовсім свідома, але емоційна і правильна реакція людей, впевнених у справедливості суду, і які не хочуть собі непотрібного лиха на свою голову.

Подробнее
Тези до побудови спілкування навколо Євангелія

Олександер Польшин

 І вони постійно перебували

 в навчанні Апостолів, в спілкуванні

 і ламанні хліба, і в молитвах. (Діяння 2, 42).

А. Метою спілкування навколо Євангелія є навчитись розуміти себе через розуміння іншого учасника спілкування.

В. Предмет спілкування - обраний текст із Євангелія.

С. Умови для досягнення мети спілкування:

Подробнее
«Благодарю Тебя, Господи, за Твою любовь ко мне…»

Юрий Юрченко

Недавно мне пришлось коснуться темы благодарения и как всегда, когда пытаешься об этом говорить, то начинаешь сам лучше понимать, а главное переживать, обсуждаемую тему.

Я для себя понял вот что, благодарение – это дарение блага, но прежде чем что-нибудь дарить, необходимо это иметь. Часто ли я сам об этом задумываюсь? Ведь часто говоришь слова, которые не наполнены смыслом и содержанием. 

Подробнее
ПОБЕЖДАЙ ГРЕХ ТЕРПЕНИЕМ

Юрий Сальтевский

«Не знаете ли, что бегущие на ристалище бегут все, но один получает награду? Так бегите, чтобы получить» (1 Кор 9:24-27)

В жизни духовной, как и в спорте, достигает результатов лишь тот, кто больше затрачивает сил. Как и бегущие на ристалище: «Бегут все, но один получает награду».

Как в спорте мы тренируем тело – так в искушениях тренируем дух. Дух тренируется терпением! «С великою радостью принимайте, братия мои, когда впадаете в различные искушения, зная, что испытание вашей веры производит терпение; терпение же должно иметь совершенное действие, чтобы вы были совершенны во всей полноте, без всякого недостатка» (Иак 1:2-4).

Подробнее
Звертаємось до Бога

о. Іван Полежака

Просимо Його щоб дарував здоров’я нам, нашим рідним, друзям, знайомим та не знайомим. Благаємо, взиваємо, а то і кричимо: «Господи, зціли. Господи, спаси». А потім очікуємо, що Господь допоможе. 
Бог допомагає. Допомагає, бо в наших незрілих проханнях є довіра до Нього і зачатки любові, на які не можливо не відповісти. 
Допомагає щоб ми збагнули що хвороби фізичного тіла, то запобіжник душі. Коли душа гине в прірві гріховній, включаються механізми, які змушують нас повернутись від падіння до спасіння. Фізичні та душевні страждання виривають нас із суспільних перегонів до прірви.

Подробнее
Чи багато нам потрібно, щоб бути щасливими?

о.Іван Полежака

Щастя не залежить від наших статків. Не залежить від посад. Не залежить від досягнень в цьому світові. Щастя це мить поєднання з Тим, хто є Щастям нескінченним. Це мить поєднання з Богом. Зрозумівши що щастя лише там, де Бог, ми перестаємо ганятись за ілюзією щастя, яку пропонує нам світ, а повертаємось до Першопричини, до Джерела всього.

Подробнее
Істинно, істинно кажу ва

о. Іван Полежака

Бог дав нам Своє Слово. Коли ми слухаємо Його і живемо по Слову, то дозволяємо Слову Божому здійснюватися в нас: «Істинно, істинно кажу вам: хто слово Моє слухає і вірить у Того, Хто послав Мене, той має вічне життя і на суд не приходить, а перейшов він від смерти до життя.»

Подробнее
С ПРАЗДНИКОМ ВОСКРЕСЕНИЯ ХРИСТОВА С ПРАВОСЛАВНОЙ ПАСХОЙ

Юрий Сальтевский

Дорогие братья и сестры! Поздравляю вас с Великим Днем воскресения Христова. Желаю всем в этот День обратить внимание на Христа, отыскать Его в своем сердце и принять Его всею душой. Услышьте Его и обратитесь к Нему, ответьте на Его любовь, ибо Он – единственный наш Спаситель. Он искупил нас у зла и смерти ради жизни – и жизни вечной. Всем вам желаю искреннего обращения, духа и просветления, а так же веры, любви и надежды.

Подробнее
Ми шукаємо Бога

Тиша входить в життя, а разом з тишею і Бог. Ми відчуваємо Його всім своїм єством. Він з нами. Він в нас. Ми розуміємо, що все своє життя шукали не Його, а свого уявного Бога. Бог завжди був поруч, а ми не могли з Ним спілкуватись, бо були сконцентровані на своїх уявленнях, а не на реальності, якою є Бог.
Бог дивний. Заради нас Він прийшов на Землю. Заради нас Він страждав і розіп’явся. І це Він омив нас світлом Воскресіння.
Бог заради нас. А ми? Ми заради Нього?
Христос воскрес!
Воістину воскрес!

Подробнее
Дія без Бога завжди сліпа

о. Іван Полежака

Дія без Бога завжди сліпа. Якою б правильною, правдивою, важливою, величною вона нам не здавалась, дія без Бога залишається сліпою.Те що ми будуємо – розсиплеться, те що стережемо, буде знищене. «Коли не Господь будує дім, даремно трудяться будівничі; коли не Господь береже місто, даремно пильнує сторожа.» Пс.126,1-2. Так Бог, через псалом, говорить про наші дії без Нього. Короткочасна перспектива і короткочасна вигода завжди поступаються перед Вічністю.

Наша ненька Україна проживає дуже складні часи. І якою вона вийде з цих часів, залежить і від нас. Крим, Донбас, вибори – виклики які не обходять жодну свідому людину. Ми хочемо, щоб Україна стала цілісною, щоб ми мали доброго президента, щоб життя наше стало гідним. Ми хочемо. А що робимо для цього? Пропагуємо і відстоюємо свою чи чужу думку? А хто із нас, в гонитві за світлим майбутнім зупинився і запитав себе: «А де тут Бог? Боже, як нам жити, щоб наша Україна стала Твоєю, бо лише з Тобою можна досягти миру та добробуту?»

Подробнее
Прощение

(Кратко из беседы трех христиан на тему «Прощение»)

Прощение — это изменение отношений. Ибо пока нет прощения, отношения не меняются, обида живет. Человек может быть уже умер, а моя обида живет. Она вне времени.

Прощение не обрывает отношения, оно меняет их суть, их качество.

Здесь важно ответить на вопрос: «Как я могу это сделать?».  Ответ на него может подвести человека к важности и необходимости покаяния.

Покаяние — это действие смирения.

Здесь есть два момента: когда я понимаю, что в другом человеке я ничего изменить не могу, и когда я, мучаясь от внутренней разрухи и своего бессилия, могу наконец пригласить туда, Того, кто сильнее меня — Христа. Здесь есть шанс на перемену ума и построение моих отношений с Ним.

Подробнее
Третій тиждень посту

о. Іван Полежака

Господь наближається до Голгофи. Наближається щоб грішні люди розіп’яли Його тіло за гріхи їхні. Господь іде, щоби свідомо віддати себе в жертву за гріхи людські. З Господом наближаємось до Голгофи і ми. Господь розкриває перед нами перспективу життя, а сатана через обставини життя, через знайомих і незнайомих, через потреби тіла, налаштовує нас до того, щоб ми кричали: «розіпни Його!» і, звершуючи гріхи, вбивали цвяхи в Його тіло.
Що вибираємо? Навіщо розпочали піст? Навіщо йдемо до Голгофи? 
Щоб розпинати Ісуса Христа, чи щоб співрозіп’ятись з Ним і воскреснути?

Подробнее
Сила духу

о. Іван Плежака

Сила духу також людьми сприймається по різному. І ніколи немає гарантії того, що людина сильна духом не втне якоїсь дурниці і не почне руйнувати світ. Сила духу людини, без дії Божої в людині є небезпечною зброєю. Приклад тому апостол Петро. Коли він побачив загрозу для Христа, то з точки зору людської, поступив дуже сміливо і проявив чималу силу духу. Він не побоявся витягнути меч і захищаючи Вчителя, відсікти вухо слузі Каяфи. Але Господь знав справжню вартість всього, що відбувається і все розставив на свої місця. А вже за декілька миттєвостей ми спостерігаємо за слабкістю духа апостола Петра, коли той відмовляється від Господа. А як ми можемо оцінити Силу Духа Самого Господа, коли Він маючи силу змести все негідне і несправедливе та установити гідне і справедливе, смиренно пішов на страждання, розп’яття і смерть?

Подробнее
Не важливо кого ми любимо, важливо як ми любимо

о. Іван Плежака

Бог не чекає від нас великих звершень, не чекає від нас величних подвигів, не чекає від нас вирішальних перемог. Він чекає від нас набагато більшого, безмежно важчого, безкінечно важливішого: подяки і смирення

Подробнее
Наше земне життя це дорога від народження на Землі до народження у Вічності

о. Іван Полежака

Наше земне життя це дорога від народження на Землі до народження у Вічності. І дорога життя обов’язково приводить нас до дивної, неначе з якоїсь казки, гори зі схилом. Підійшовши до гори ми можемо подивитись вниз і побачити що поверхня схилу покрита слизьким, приємним покриттям, як мокра глина. По Такому покриттю нам хочеться поковзатись несучись до низу. На дорозі до низу є і трампліни, підлітаючи на яких нам перехопить дух; і круті спуски, які підіймають адреналін; і пологі ділянки, на яких можна перепочити від вражень. Спускаючись, можна отримати цілу гаму задоволень. Але…

Подробнее
Одинока душа… Скільки їх? Скільки тих, кого не почули, не зрозуміли, не прийняли, не оцінили…?

о. Іван Полежака

Як би людина себе не тішила, як би не задовольняла, як би не насичувала, душа її завжди буде залишатись голодною, аж доки людина не зрозуміє свою спрагу і не повторить вслід за Матінкою Божою: «Ось я Господня слугиня: нехай зо мною станеться по Твоєму слову!» Лк.1,38. І як Марія запліднилась Духом Святим і стала Богородицею, так і людина з дією Божою готує себе до подібного. І прийнявши в себе Духа, старається, оберігати себе від всього, що вбиває в ній Духа - як вагітна жінка яка хорониться від негативу.Плоди Духа наповнюють її дарами і людина стає багатою і потрібною.

Подробнее
Різниця теології і дещо в залишку

Олександер Польшин

Нам сказано – розрізняйте духів. І часто це розуміється так, що треба дивитись назовні себе, щоб розрізняти чиїхось духів. Хоча більш важливим є вміння розрізняти своїх власних духів, знати про себе – в якому дусі я зараз перебуваю. Таке перевертання відбувається і в розумінні настанови «не судіть». Тут теж найчастіше розуміється про те, щоб не судити інших, хоча більш важливим є не судити себе. Тому що себе треба не судити, а розуміти, так само як і інших – розуміти, а не судити.

«Розуміти» не означає «схвалювати, погоджуватись». Ми не можемо зрозуміти природу самого зла, але можемо зрозуміти, чому певна людина стала чинити зло іншим людям. Тому коли я хоча і не погоджуюсь з тим, що людина робить або говорить, я можу зрозуміти, чому вона таке робить, або таке говорить. Це розуміння дає мені сили протидіяти, не руйнувати свою душу і краще розуміти іншу людину, а не відповідати образою на образу, лайкою на лайку. Це і буде початками шляху від «старої» до «нової» людини, перетворенням «теології різниці» в практику буденного, але «нового» життя.

 

Подробнее
Дорога далека

О. Іван Полежака

Дорога далека. Навколо темінь і грязь. Темінь не перечекати і грязь не обійти. Треба йти.

Йде людина. Темінь плутає, грязь вимазує, сили виснажуються. Де темінь, де грязь, де людина? Все перемішалось. Не відрізнити.

Сонячний промінь болюче врізається. Б’є в очі і, одночасно, проявляє все. Тихе озеро, з чистою прозорою водою дзеркалом стоїть перед людиною. Людина підходить і жахається, бо чудовисько з суцільної грязі відображається в дзеркальній воді.

Змиває людина грязь. Шар за шаром від себе віддирає, цілими кусками відкидає, тіло своє біле прозорою водою омиває.

Подробнее
Без Бога любові не існує

о.Іван Полежака

Коли мені чогось хочеться, то це зовсім не означає що того самого хоче Бог. Ми, люди, схильні до любові і нам хочеться любити і бути любимими, але без Бога любові не існує. Без Бога є: «мені хочеться», «мені здається», «мені потрібно»… 

Подробнее
Бог стукає до кожної душі і кличе до покаяння

о. Іван Полежака

Вчора ввечері, о 21 годині ми молились за Україну. Думаю що багато людей молилось, бо отримав багато запрошень на цю молитву. Дякую ініціаторам доброго діла. Дякую і пропоную розширити цю справу і кожного дня о 21 першій годині до молитви доєднати ще й покаяння. Бо багато гріхів висить над Україною і «злоба їхня піднімається до Мене». Бог терпить, але попереджує. Крим, події на Сході, події в Азовському морі…, все це попередження для нас. Особливо давлять в наш час гріхи непрощення. Скнилівська трагедія і безкарність винуватців, смерті від мажорів, гибель рідних на війні…, корупція, продажність та безкарність дій можновладців, бездіяльність органів правосуддя…, породили ненависть яка раковою пухлиною поїдає Україну і загрозливо нависає над іншими державами. Кожна людина має свої гріхи. Кожен гріх відкриває двері до знищення людини носія і нависає над іншими. До чого йдемо? Чого прагнемо?
Покаялись жителі Ніневії і відвернув Бог зло від них. 

Подробнее
Кожна людина може загинути по своєму, а може і спастись

о. Іван Полежака

«Сходила на прощу і після прощі захворіла. Мабуть чистка розпочалась?» «Почала ходити до церкви і почала хворіти. Мабуть боротьба за душу загострилась?» «Сильно хворію, мабуть я дуже грішна». Знайомі слова. Правда? Хтось їх чув. Хтось – сам промовляв.
Що робити? На прощі не ходити? Про церкву забути? Посилити молитву та покаяння щоб прощення гріхів дістати? Вирій запитань народжується в голові, коли людина починає хворіти. Особливо коли хвороба дошкуляє сильно. І завжди, в таких ситуаціях, поруч з’являються «добрі» християнські радники, які розкажуть які молитви, до яких святих і в якій послідовності промовляти; як часто сповідатись; до якого священика, до якого храму і навіть до якої конфесії ходити. Чудернацькі бувають поради. Та чи є лікарями такі радники? І чи, тим паче, є вони лікарями душ людських? І чи вилікували вони себе?
А як Господь дивиться на це?

Подробнее
«Мене використовують»

о. Іван Полежака

Гарний і благодатний час, коли ми помічаємо що нас використовують. Головне не зациклитись на тому, що ми помітили, а піти далі, спрямовуючи свої помисли до Бога, щоб в Його світлі відслідкувати свої мотивації і зрозуміти вартість дій. В Божому світлі ми не будемо докоряти людині за те, що вона використала нас в своїх цілях і переклала свій труд на наші плечі а, скоріше за все, попросимо у неї вибачення за те, що своїми діями заважали їй робити власні кроки до спасіння. І, звичайно ж, нам захочеться перепросити у Бога і подякувати Йому за Його віру в нас і за надану можливість звільнитись від впливу злих сил.

Подробнее
“Я люблю тебе”, - слова які ми можемо повторювати безкінечно, коли закохуємось

о. Іван Полежака

"Я люблю тебе", - слова які ми можемо повторювати безкінечно, коли закохуємось. А потім, коли весілля відгуляли, важливі для нас слова потроху забуваються і, у більшість людей, стираються з пам'яті, або ж починають викликати сором. 
“Я люблю тебе”, - слова які конче потрібні кожній людині. Ми хочемо їх чути, ми хочемо відчувати, що нас люблять. І не важливо хто ми є. І не важливо скільки нам років. Ми хочемо чути ці прості слова: “ Я люблю тебе”. Але, життя йде, рік змінюється роком, а ці слова не промовляються для нас. Ми чекаємо і самі не промовляємо. Бо “все і так ясно”. Або ж “він, чи вона, не заслуговує” Або ж “мене ніхто не любить, то і я буду їм відповідати тим самим”. Скільки їх, тих “або ж”, страшних і дуже страшних. І кожне “або ж” прагне знищити нашу душу.

Подробнее
Розіп’яли Ісусу Христа, поховали, а Він воскрес

о. Іван Полежака

Розіп’яли Ісусу Христа. Поховали. А Він воскрес.
Закопали Гріб Господній. Зарили Хрест на якому був розіп’ятий Ісус Христос. Постарались знищити і сліди перебування Господа на Землі. 
Одні знищували та ховали. Інші віднайшли та відновили. Хрест воздвигнули, а Гріб Господній засяяв Благодатним вогнем.
Церква установила одне з найбільших (двунадесятих) свят Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста Господнього. Навіщо?
Щоб ми могли возвигнути Хрест Господній в своїй душі і, поєднавшись з Тим, Хто був розіп’ятий на ньому Щоб ми відродились до Життя. Відродились на славу Бога.

Подробнее
Не можу не дивуватися нам, людям

о. Іван Полежака

Не можу не дивуватися нам, людям. Ми бажаємо щастя. Зо всіх сил стараємось бути щасливими. І Бог того бажає. І Бог старається щоб ми були щасливими. Він в Своїй безмежній любові і по Своїй милості до нас обдаровує нас щастям, омиває нас ним, а ми… Ми не щасливі. Ми маємо своє бачення щастя і прикладаємо зусилля щоб досягнути його, свого щастя. Але…, коли, навіть, досягаємо того про що мріяли, то певний час радіємо тому, але щасливішими не стаємо. На горизонті з’являється новамрія і ми знову діємо. Деякі люди серйозно вважають що дія і є щастям. Та чомусь їхні очі не променяться щастям. Навіть коли вони роблять те, що їм подобається. В той час вони отримують задоволення, але щасливішими не стають.

Подробнее
Часом все повстає так ясно...

о. Іван Полежака

Часом все повстає так ясно і стає таким важливим, що хочеться донести те до всіх людей, розповісти через засоби масової інформації, написати книгу, кричати на перехрестях, або ж донести те хоча б тим, хто поруч. Ох, як важливо в такі моменти зупинитись і задати собі просте питання: «Чи від Бога та ясність?»

Подробнее
Звідки прийде нове дихання для України?

Мирослав МАРИНОВИЧ

ПЕРЕХІД ВІД ТАКТИЧНИХ МАНЕВРІВ ДО СТРАТЕГІЧНОЇ ВІЗІЇ

Отож, я закликаю до духовної непокори – але цього разу не владі, а нашим хибним колективним стереотипам і власним спокусам. А це означає утвердження духовної альтернативи всьому, що руйнує наш духовний світ:

нас схиляють зраджувати – ми будемо вірними своїм ідеалам;

нас змушують продаватися – ми станемо непідкупними;

нас привчають брехати й халтурити – ми будемо відповідальними;

нас штовхають до ворожнечі – ми шукатимемо порозуміння;

нас переконують, що жити чесно означає приректи себе на програш – ми ж будемо певні, що від цинічної аморальності програють, навпаки, безчесні.

Потенціал для цього в Україні є, альтернатива в особі молодого покоління вже визріває, ідеї уже бродять – бракує лише того імпульсу до самоорганізації, що дається лише з волі Святого Духа, Який і «очищає нас від усякої скверни».

Подробнее
Заради одного Закхея

Олександер Польшин

І про цю людську іпостась Ісуса, яка спеціально звернена до нас, яку ми можемо збагнути, щоб порівнювати його мотиви і поведінку з нашими власними мотивами і поведінкою, про це ми не тільки можемо, але і повинні розмірковувати. Адже Ісус не просто мандрівник у Космосі, але прийшов спеціально до нас і заради нас, як він і сам говорить. Прийшов для того, щоб навчити нас такому спілкуванню, у якому здійснюється наша любов один до одного і до нього, нашого Спасителя, разом і одночасно. Щоб ми могли з радістю, як Закхей, голосно сказати один одному: «…і за все, чим скривдив, віддам вдесятеро…».

Подробнее
НА РАЗЛОМЕ ЭПОХ – II

Юрий Сальтевский

Перемена человека ветхого, живущего в одном мiре (земном), на человека Нового, живущего в двух мирах (земном и небесном), возможна только через дар веры, с которым ему дается и дар Святого Духа, делающего его сыном Божиим или дочерью по благодати.

Плоть – смертна, а дух – бессмертен, и потому человек, теряющий духа, теряет вместе с ним и бессмертие, становится смертным. Подчиняя же плоть духу, он, наоборот, делает ее бессмертной, обоженной и обновленной, обновляя ее обновлением Святым. В этом случае устанавливается верная иерархия в человеке, в которой он являет собой образ Божий, где плоть находится в подчинении духа. 

...призывает Христос через познание истины, которая делает нас свободными: «Познайте истину, и истина сделает вас свободными». Об этом же напоминает и Павел: «К свободе призваны вы, братья, только бы свобода ваша не была поводом к угождению плоти» (Гал 5:13).

Этот переход человека в вечность не может быть осуществлен без любви. Ибо у рожденных от Бога она есть, и является отличительным качеством их отношений с Богом и друг с другом.

 

Подробнее
НА РАЗЛОМЕ ЭПОХ – I

Юрий Сальтевский

Бог взирает на мир из вечности, но творит его во времени и пространстве. Все вещи осуществляются в Боге через порядок, который ведет их к осуществлению. В этом порядке Вселенной каждая вещь находится на своем месте, и каждая «стремима к своим берегам»: Бог вызывает вещи из небытия, и каждая из них имеет свое назначение: камень, цветок, растущее дерево; вся растительная природа, животные, люди, ангелы – все имеет в себе начало, все откликается на зов Божий, который ведет их «к берегам различным», все они устремлены к Богу: «Вселенная – это огромное море, и каждая вещь в ней должна найти свой порт, для каждой уготован причал, и этим движима Вселенная. Ибо у каждой вещи есть предназначение, к исполнению которого она и призвана» (Франко Нембрини). Высшее же предназначение имеет человек, ибо он создан по образу и подобию Божию, и как образ Божий имеет свободу выбирать: употребить жизнь свою на Добро, обратив ее к Богу, – или на зло, отвратив ее от Него.

Подробнее
Мир внутри меня и мир снаружи

Юрий Юрченко

Святые Отцы, опираясь на Слово Божие, дают простой рецепт: «изменись сам, и мир вокруг тебя изменится». Бог говорит: «Не бойся, иди за мной».

Настоящая перемена себя в своем восприятии происходит только в доверии к Богу, когда Бог занимает в нашей жизни Свое место, а мы свое. И мир открывается по-другому. И не потому, что он изменился. Это мы изменили точку своей опоры. Точка опоры в Боге позволяет нам не защищаться от мира, а становиться теми, кто мир понимает и кто миром управляет.

Подробнее
Входимо в Великий піст. Як пройдемо? Скільки разів упадемо?

о. Іван Полежака

Входимо в Великий піст. Як пройдемо? Скільки разів упадемо? Не святі ми. Без падінь не обійтись. Але падіння можна полегшити, якщо дотримуватись двох обмежень:
1. Не їсти себе.
2. Не їсти ближніх. 

Подробнее
Прощення

о. Іван (Полежака)

Простіть мені, люди добрі, бо грішна я людина. Прости мені Боже милостивий, бо немає того гріха, якого б я не вчинив. Грішна я людина і гріх мій є завжди переді мною. Але, як то не дивно, гріх не перекриває життя. Можливо тому що розкаяний. Можливо тому що Господь попереду. Але вчасна пам'ять про гріхи які вчинив сам, не дають мені можливості засуджувати іншу людину, а допомагають зрозуміти її і, з Божою допомогою, пітримати там де вона сама може впасти. Хто без гріха? 

Подробнее
Твое главное дело — это ты сам

Андрей Баумейстер

Мы переживаем эпоху нового мракобесия? Темные века религиозного невежества пришли на смену "научному мировоззрению" 60-70-х гг. прошлого века? Такие утверждения можно услышать от многих современных "вольнодумцев" и "атеистов". Они с почти религиозным пафосом проповедуют новое просвещение и "здравый смысл". Но эти просветители, указывая на реальные факты, устанавливают между ними ложные связи, что приводит к ложным выводам. Действительно, с конца 80-х происходит поворот к религии (параллельно с волной интереса у оккультизму, магии, к экстрасенсам и целителям). Действительно, вчерашние советские люди вдруг становятся пламенно верующими и убежденными националистами. Но дело здесь не столько в какой-то сознательной политике властей, направленной на "оглупление масс". Конечно, ограниченными людьми легче управлять. Но это не значит, что те, кто управляет, являются интеллектуалами, придерживающимися какого-то стройного и коварного плана. Для сознательной "политики мракобесия" точно также нет ресурсов, как и для повышения статуса "научного мировоззрения". Не только наука утратила свой социальный статус. По моим наблюдениям и религия уже не вызывает прежнего интереса. Времена страстных межконфессиональных разборок постепенно уходят в прошлое. Остается стихийное и бытовое обрядоверие. Молодые люди видят в религиозных спорах все меньше смысла. Единственная тема, которая все еще подогревает страсти — это национализм и языковой вопрос. Это последний ресурс политиков, пока еще действенный (увы). Но основная проблема не в том, чтобы иметь "научное" или "религиозное" мировоззрение. Также не в том, чтобы иметь "национальное самосознание". Сегодня проблема в том, чтобы вообще иметь хоть какое-то мировоззрение или самосознание. Но только свое собственное. Для чего? Для того, чтобы быть самим собой. Твое главное дело и твое главное "самосознание" — это ты сам. И если ты сам себе не интересен, ничто не послужит тебе на пользу. Ни религия, ни наука, ни нация, ни язык, ни весь мир с его чудесами и богатствами...

Подробнее
Суть християнства

о. Іван Полежака


Важливо, дуже важливо навчатись молитві і не менш важливим є навчатись слухати. Бог відповідає. Відповідає так, щоб приклавши зусилля до слухання ми навчались слухати Вічність. Через свої відповіді, частіше за все несподівані для нас, Бог спонукає нас до духовної праці, яка повертає людину від зовнішнього сприйняття світу, до внутрішнього пізнання і оприсутності в Бозі. Суть християнства полягає в тому щоб навчитись слухати Бога і провадити спільне життя з Богом. А для досягнення цього без Христа не обійтись, бо Він Дорога і Він Двері. Він Той, хто віддав Себе нам, щоб прийняти нас.

Подробнее
ОБРАЗ

Юрий Сальтевский

Мы не живем на высоте духа и в глубине сердца: у нас все на поверхности! Мы живем на периферии человека – в духовной дремучести, – и нам не стыдно; нам не хочется покидать ее потому, что мы к ней привыкли. Поэтому в нас так мало душевной чистоты, высокой нравственности, и той загадочной красоты, которая спасет мир. Нас интересует жизнь на поверхности, причем, до самых ее мелочей: в политике, экономике, войнах. Нами вовсе заброшен внутренний мир, как будто и нет человека!

Школа – это духовная темница, в которой приучают к поверхностному восприятию мира, принуждают жить в духовной дремучести. И оттого, что увеличивают срок отбывания в ней до 12 лет, дремучести не убавится. В ней отсутствует жизнь, отсутствует творчество, культура – все то, в чем должен вырастать человек. Ребенок получает в ней навыки, и за 12 лет он будет получать их еще больше; но внутренне он не растет, не очищается, не обретает личностной формы – нет образа, по которому он создается! Так называемое среднее образование не имеет человеческого образа. Но его не имеет и высшее. Оно вообще не имеет образа!

 


Подробнее
ПОСТПРАВДА

Кирилл (Говорун), архим.

Почему богословы должны беспокоиться о феномене постправды, который на первый взгляд кажется политическим? На мой взгляд, постправда – это не только политический, но и богословский феномен. Постправда по своей природе нехристианская. Ее сестра – откровенная ложь, с которой у них общий отец. Отдельные христиане и даже целые церкви могут выступать за пост-правду, потому что она ублажает их ресентимент по поводу многих вещей в современном обществе, которые вызывают недовольство, в том числе справедливое. Христиане все равно не должны уступать искушению постправды, но должны стоять за истину.

Подробнее
Дозвіл і заборона

Олександр Польшин

Може якраз досвід заборони і полягає в тому,  щоб зрозуміти – коли вона здається нам зрозумілою і не важкою, то ми не усвідомлюємо і не розуміємо справжній сенс, глибину і значення відповідної заборони. Хоча Адам і був створений через дозвіл і заборону, і мав в собі можливості і механізми, щоб усвідомити різницю між забороною і дозволом, і зрозуміти, що заборона це не дозвіл, і виконувати заборону треба в інший спосіб, ніж дозвіл. Та глибина цього розуміння виявилась недостатньою. Але Адам не перепитував, а Бог не пояснював.

Отже, хто тут винний? Може й справді винний Бог? А може й справді все це розраховане на наше дорослішання? На те, щоб з дитячого розуміння Божих заборон приходити до дорослого розуміння, коли заборони насправді є виявом свободи.

Заборона як свобода, і свобода як заборона – таке  парадоксальне поєднання – може це й справді для дорослої свідомості, для дорослої людини?


Подробнее
Вполювати Ісуса

Олександр Польшин

Так, Ісус є чиста Жертва за наш гріх. І приніс Він себе в жертву Богу-Отцю добровільно. Але не нам, людям. Він поклав Себе як Жертву до ніг Бога-Отця, але не до наших ніг. Тому Бог-Отець лише прийняв покладену до Його ніг жертву Ісуса. Але нам до наших ніг не покладена жертва Ісуса. Отже, ми не можемо сказати, що ми «приймаємо» Його жертву. Нам ще треба «вполювати» Ісуса, щоб Він став «жертвою» і для нас.

Подробнее
Я тут дома

Юрий Юрченко

Я думаю, что самое важное - это ответить себе самому на вопрос: «Я тут дома или нет и если нет, то где мой дом?»

Нам всем нужно обрести свой дом, и тогда мы сможем наводить порядок в нем. Никто за нас этого не сделает, только мы сами. А  отговорки, что не все от меня зависит, это только самооправдание для своего утешения. Вся моя жизнь зависит от меня, я принимаю решения, я строю отношения и даже в вере от моей свободы воли зависит, принимаю я Бога или нет.

Ответь себе на вопрос: «Где мой дом?». Найди его, полюби его и наведи в нем порядок.

Подробнее
Скільки Ісусу треба апостолів

Олександр Польшин

Ісус прийшов в наше життя щоб кожного зробити подібним до Себе, зробити нас Своїми апостолами – свідками і носіями «життя у Христі».

Церква – тіло Христа. Це так, тільки не треба цей образ уявляти собі надто фізіологічно. В «тілі Христа» немає шлунку, чи печінки. Тіло – це символ особливої близькості, особливої приналежності – символ повноти взаємо-спілкування. Такою близькістю і взаємо-спілкуванням і жив апостол Павло. Його головною метою було і залишається – навчити нас такій близькості з Христом, такому взаємо-спілкуванню з Христом і «у Христі».

Як від початку, так і зараз, головною метою, як першого, так і останнього 15-го «апостола народів», залишається – допомогти нам, навчити нас бути справжніми апостолами Ісуса Христа.

Подробнее
Бог кличе

о. Іван Полежака

Святі Отці, опираючись на Слово Боже, дають простий рецепт: «Змінись сам, і навколо тебе зміниться світ». А Бог говорить: «Не бійся, йди за мною». Дійсна зміна себе в своєму сприйнятті відбувається лише в довірі до Бога, коли Бог посідає в нашому житті Своє місце, а ми своє. І світ відкривається по іншому. І не тому, що він змінився. Це ми змінили точку своєї опори. Точка опори в Богові дозволяє нам не захищатись від світу, а ставати тими хто світ розуміє і хто світом керує. 

Подробнее
«Неотличение зла»

Ольга Седакова

Сахаров, Аверинцев, Лотман... многие из этих людей были моими учителями. Это был мой круг людей. Вся моя взрослая жизнь прошла в этом кругу. И тогда мне казалось очевидным, что каждый должен стараться быть на них хоть в чем-то похожим. Те гиганты ушли. Но и сейчас люди подобного масштаба тоже есть, я уверена. Потому что без праведников не стоит селение. Но кто их услышит, этих людей? На телевидение их не пускают. Их просто не слышно.

Подробнее
БЕЗ ПРАВДИ СВІТОВІ СПРАВДІ КІНЕЦЬ

Мирослав Маринович

Мирослав МариновичОстанні місяці, ніби спалахом, освітили проблему, про яку людство здогадувалось уже давно, проте досі ніяк не хотіло надавати цьому вирішального значення. Йдеться про спроможність світу жити за правдою. Виявляється, давній солженіцинський заклик «Жить не по лжи» сьогодні втрачає свій сенс, бо розрізнити правду від брехні людям стає щораз важче.

Термін «постправда» у світових медіях спалахнув, наче жмуток сухої соломи. Навіть несила й установити його авторство, бо на нього претендують уже кілька авторів. За всієї своєї умовності, термін цей добре передає відчуття, що світ опинився поза звичною дихотомією «правда – брехня». Мало того, це не просто модний термін – постправда. Щораз більше говорять про те, що це – новітня «зброя масового знищення».

Більшість висновків, поданих нижче, визріли в мені інтуїтивно впродовж останнього року, проте сьогодні для мене вже цілком очевидно, що я не зміг би захистити своє авторство щодо жодного з них. Це той випадок, коли ідеї витають у повітрі. Тому я легко зрікаюся того авторства, пропонуючи натомість лише свою інтерпретацію того, про що сьогодні говорять усі.

Подробнее
«Чи багато серед вас мудрих…?»

Олександр Польшин

... саме по собі знання потребує лише гарної пам’яті, але не змушує нас змінюватись у відповідності з цим об’єктивним безособовим знанням. А згадка про досвід зустрічі з миром Божим, коли ми на мить стали «іншими», стали особистістю в присутності нашого Творця, згадка про це може збентежити і налякати. Тому що нагадує нам про реальну можливість стати «іншим», про можливість «метаної» - переміни наших бажань, думок і поведінки від звичних і передбачуваних до тих «нових» почуттів, до «нового» життя, до якого нас закликає Господь Ісус Христос і про реальність якого свідчив і апостол Павло, і всі незлічені свідки Христа. Які теж часто не були дуже вже «мудрими». Зате мали в собі мудрість від Духа Святого і радість миру Божого, яку ніщо не могло від них відняти. Бо вони пізнали «нову» теологію, теологію «суми», в якій Бог і людина разом перебувають в мирі Духа Божого.


Подробнее
Мир между нами и мир в душе

Юрий Юрченко

Мир внешний, мир отношений — это двусторонний процесс, когда оба хотят мира и к нему стремятся. И если такого обоюдного стремления нет, то мира быть не может.

Я долго думал, почему призывы к миру, к молитве за мир, усиленная борьба за мир в Украине у меня вызывает скорее внутреннюю настороженность, чем радость и желание ее поддержать. Ведь умом я понимаю, что желание жить в мире – это нормальное желание нормального человека, а тем более христианина, которого Христос призывает не только к миру, но и к любви, и любви врагов своих.


Подробнее
Дуже дивний вислів: де труп, там зберуться орли

Олександр Польшин

Так, ми християни, вибрали для себе символом нового життя – хрест, символ смерті. Але це символ смерті старої людини. І ми знаємо – щоб увійти до нового життя, немає іншого шляху, як через смерть, через хрест.

Нове життя починається дещо раніше, ніж відкриваються райські брами, воно починається ще тут, серед земного життя, зі смерті старої людини. Тільки християни, що знають нове життя, можуть збиратися там, де Труп, там, де Воскресіння.

І звичайно, в слові «зберуться» виразно видно і майбутні християнські спільноти, і всю християнську Церкву, для яких центром нового життя стануть Страсний тиждень і Воскресіння з мертвих Сина Людського. Слова Ісуса «де буде труп, там зберуться орли» - своєрідне пророцтво про майбутню християнську Церкву, про всіх християн, що будуть зібрані, і вже збираються, «від чотирьох вітрів» Його смертю і Його Воскресінням для нового життя в єдності спілкування зі своїм Спасителем. 


Подробнее
УКРАИНА НА РАЗЛОМЕ ЭПОХ Часть II

Юрий Сальтевский

Административная пирамида строго выстроена на подчинении одних людей – власти других: нижних – вышним; нижние эшелоны власти подчиняются вышним. И потому, делающий себе карьеру, человек всегда стремится от нижних к вышним. Понятно, что в такой системе начальник всегда прав, а виноват подчиненный; и это чувство зависимости сдерживает развитие волевых качеств человека, который в данной системе «ценностей» превращается в раба – тем большего, чем выше он поднимается по ступеням власти. Поднявшийся на самый верх, человек полностью зависит от всей пирамиды, ибо отношения власти и подчинения охватывают всех ее членов во всех измерениях их жизни. Такая система никогда не допустит в себя свободных, и потому, никогда не освободит от рабства народ. Свободные члены общества остаются на дне пирамиды, в то время как продающие свою свободу поднимаются наверх. Важно и то, что движение по лестнице власти не позволяет человеку сохранить в себе какие-либо нравственные качества. Здесь вырабатываются свойства, противные человечности: ложь, лицемерие, тщеславие, лесть: «Рассчитывать на какую-то их «совесть», «доброту», «человечность», «разумность» и т. п. в этом их стремлении нелепо, ибо это не соответствует природе феномена власти» (1). Чем больше человек прогибается под властью вышних, тем больше он начинает мстить нижним, лишая их присущих им прав и достоинств. Поэтому система власти быстро загнивает и силами революционной толпы сменяется «новой», по сути дела такой же административной системой, только с другой идеей и другим названием. Со временем она так же опошляется, и готовит себя к следующей смене. Этот замкнутый круг – порочен, и должен быть разорван верой, которая выводит людей из хождения по тому же кругу в сферу совершенно новых отношений – нравственных, где система власти и подчинения упраздняется человечностью. 


Подробнее
УКРАИНА НА РАЗЛОМЕ ЭПОХ Часть I

Юрий Сальтевский

События, которые происходят сегодня в Украине и в міре, помогают людям осознать себя и окружающих, как носителей определенных ценностей: социальных, национальных, религиозных – и разобраться в них: разобраться в себе самих, в людях, которые этими ценностями живут, в путях, которыми они их приобретают, и плодах, которые совместно приносят. Что служит ценностью для человека, как соотносит он с ними свою жизнь? Как ценности влияют на людей, как они меняют их, во что превращают, и к чему ведут? Как люди в свою очередь влияют на идеалы и ценности, которые они приняли в свою жизнь, и какие ценности являются действительно истинными? 


Подробнее
Переміна розуму – як це?

Олександр Польшин

Фарисеї запитують у Ісуса: «Чи є дозволеним платити податок кесарю»? Тобто, якби це залежало від тебе, дозволив би ти, як вчитель і знавець Закону, нам, ізраїльтянам, яким заповідано не бути рабами нікому, окрім Бога Всевишнього, платити податок кесарю-язичнику, тим самим порушуючи цю заповідь і визнаючи кесаря «богом»?

Про що йдеться? Про те, щоб дати просту відповідь на просте запитання. Але будь- яка відповідь на поставлене у такий спосіб запитання буде «поразкою». Або поразкою Ісуса як вчителя, який дозволяє порушити заповідь, або поразкою як «громадянина», який закликає до бунту проти кесаря. 


Подробнее
Вавилонська вежа – символ надії

Олександр Польшин

Чому для мене ця історія позитивна, оптимістична? Тому що підтверджує незмінність Божих задумів! Бог дійсно хоче, щоб ми були досконалі. А досконалість не в тім, що ми автоматично одержуємо дарунки і таланти «від природи». А в тім, що вчимося осмислено будувати взаєморозуміння, поважаючи право іншої людини бути «інакшою», бути не схожою на нас, і бути нашим другом, який подібно до нас, шукає взаєморозуміння, щоб здійснити заповідь нашого спільного Творця – бути досконалими. Але не в нашому людському сенсі, як його розуміли будівельники Вавилонської вежі, а в Божому сенсі, як його задумав про нас наш Творець.

Подробнее
Дружеский круг так же непредсказуем, как появление великого произведения

Ольга Седакова


Публикуем выступление поэта на конференции «Дружеский круг как начало соборности и солидарности в России». 

«Из всех гипотез, которые могут быть составлены для известной группы явлений, выбирайте ту, которая не пресекает дальнейшего мышления об исследуемых вещах».

Максвелл (цит. по Л.С. Берг) 

Дружеский круг, я думаю, не может превратиться в институцию. Он реален как то, что происходит в жизни, а не как «проект». Он в каком-то смысле сам себе цель. Он непредсказуем, начиная со своего возникновения, сбора участников. Они сходятся, уже имея нечто общее, которое каждый из них выносил сам. Им не нужно выяснять все с чистого листа: ни этических позиций, ни вкусовых… По существу, дружеский круг так же непредсказуем, как появление великого произведения. Задним числом мы можем сказать, что «все было приготовлено к созданию "Божественной комедии" Данте». Но…

Подробнее
ПРО  МОЛИТВАУ  ЯЗЫЧНИКА

Евгений Силаев

(Читая  евангелие от Матфея, 6, 1-18)

«А молясь, не говорите лишнего, как язычники, ибо они думают, что в многословии своем будут услышаны;

не уподобляйтесь им, ибо знает Отец ваш, в чем вы имеете нужду, прежде вашего прошения у Него.» (Мф. 6;7,8)

Пробую понять, что же говорит мне Господь Иисус Христос, научая не говорить в молитве  лишнего.

Подробнее
ВЕРА КАК ПОСЛЕДНИЙ ОПЛОТ СПАСЕНИЯ ЧАСТЬ I

Юрий Сальтевский

Как иметь в себе веру Божию? Как не усомниться в сердце своем? Как поверить в то, что все сбудется по слову моему, обращенному с верою к Богу? И какою должна быть молитва моя, чтобы я исполнился верой, имеющей силу творить чудеса? Какою любовью, верой, надеждой и чистотой должно быть исполнено сердце, чтобы по молитве его осуществилось все, чего ни попросишь? И каким должно быть мое покаяние Богу, чтобы я мог прощать согрешения ближним моим? Ум человеческий не может такого вместить, и сердце не может принять того, что Дух свидетельствует о вере.

И это даже не вопросы, ожидающие прямого ответа, – это, скорее, удивление от чудес, доступных человеку по его вере в Бога: удивление от слова Божия, проникающего все глубины «до разделения души и духа»; удивление оттого, чем может быть человек, если вера его станет совершенной. Это удивление от отношений, которые нам предлагает Бог, превосходящие всякое разумение; удивление от той близости, на которую нисходит Господь, чтобы приблизить к Себе человека. Это удивление чуду, которым является сам человек, способный верой своей уподобиться Богу.

 

Подробнее
Бранці останньої години

Олександр Польшин

 Останні. Їм нема на що сподіватись за свою працю. Вони мають тільки вдячність за те, що вони теж прийняті на цю справу. Що вони теж бачили цей виноградник. Вдячність за те, що відчай залишитись і стояти на торжищі намарне, їх оминув. Що вони теж увійшли в радість свого Господаря.

Подробнее
«Сползла»

Александр Польшин 

Без того, чтобы совершить «разворачивание» своего ума, а еще более – своего сердца, я не могу увидеть и осознать всю тотальную, все-охватывающую «ветхость» своих чувств, своего ума, своих желаний. Без этого я не могу почувствовать и увидеть, что Царство Небесное действительно «приблизилось», как возвестил Предтеча, что Иисус распятый – действительно Воскрес, что Он действительно стал моим Другом, через общение с которым я действительно вхожу в новую жизнь. Что разлучить меня с моим Другом не сможет даже сама смерть, какой бы страшной и жестокой она ни была.


Подробнее
Герхард Терстеген. Письма о духовной жизни
Петр Мещеринов опубликовал заметку

Герхард Терстеген. Письма о духовной жизни 

Если же ты не можешь отпустить и оставить себя (ибо многозаботливое наше сознание хочет всё совершать само), тогда смиренно, уповая на Бога, терпи себя. Если же не можешь и этого, ибо слишком это тяжело тебе, то брось себя там, где ты есть, и не входи в разбирательство, где уронил ты себя самого, и сам больше не подбирай себя. И это есть ответ на твой второй вопрос. Во всяком унынии, беспокойстве и печали лучший выход — оставить самого себя, отпустить, уронить себя как некую вещь, которая больше не принадлежит тебе — но некоему Другому. И именно этот Другой, и больше совсем не ты сам, будет отныне иметь благое попечение о сей вещи. О, сколь долго рассматриваем мы себя самих и занимаемся собою! Не пора ли уже нам, наконец, устремить взор только на Бога и возлюбить Его, без воззрения на себя! Ибо Он любит нас, невзирая на то, в каком мы в данный момент пребываем состоянии.

Подробнее
Блаженны простившие!

Александр Польшин

7 Блаженны милостивые, ибо они помилованы будут. (Мф.5,7)

 14 Ибо если вы будете прощать людям согрешения их, то простит и вам Отец ваш Небесный. (Мф.6,14)

Тема прощения грешников, и, в очень заостренном виде, тема прощения врагов – одна из значимых в Евангелиях. И вокруг этой темы существует множество интерпретаций смысла этого установления Иисуса, и множество вариантов рецептурных рекомендаций о том, как надо и как не надо прощать.  


Подробнее
Заветы – Ветхий и Новый

Александр Польшин


16 Все Писание богодухновенно и полезно для научения, для обличения, для исправления, для наставления в праведности, 17 да будет совершен Божий человек, ко всякому доброму делу приготовлен
(2Тим.3,16-17).

9 Ибо заповеди: не прелюбодействуй, не убивай, не кради, не лжесвидетельствуй, не пожелай чужого и все другие заключаются в сем слове: люби ближнего твоего, как самого себя (Рим.13.8).

22 но Писание всех заключило под грехом, дабы обетование верующим дано было по вере в Иисуса Христа. 23 А до пришествия веры мы заключены были под стражею закона, до того времени, как надлежало открыться вере. 24 Итак закон был для нас детоводителем ко Христу, дабы нам оправдаться верою (Гал.3, 22-24).


Подробнее
ВЕРА КАК ПОСЛЕДНИЙ ОПЛОТ СПАСЕНИЯ ЧАСТЬ II

Юрий Сальтевский

«Для того, чтобы красота была совершенной, необходимо присутствие более высокого элемента, а именно, духовности» (Ральф Эмерсон)

Прививка Христианства возможна к дикому, но здоровому дереву, жаждущему плодов и способному к росту, чтобы изменить жизнь по образу Того, Кто привил его. Тогда дикие силы в нас изменятся, и дерево принесет плод, какое в два, какое в пять, какое в десять раз. Без Христа оно останется бесплодным. Чтобы стать плодоносящим деревом, нужно поверить Христу, возлюбить Его и последовать за Ним, куда бы Он ни шел. Мы не можем возлюбить Бога, прежде не ощутив Его любви на себе, Его величия, Его красоты, Его силы, то есть, не познав сердцем Христа. Только тогда мы можем возлюбить Его в ответ, когда узнаем Его любовь на себе; – но сначала должна произойти встреча, которая переходит затем в Богообщение и Богопознание. Чтобы такая встреча произошла, мы должны Ему понравиться: в нас должно быть нечто такое, что притягивало бы к нам любовь Божию: хотя бы какое-то стремление к совершенству, стремление к правде, добру, истине, то есть, в нас должно быть то, что есть в Боге, есть в Христе – образ и подобие Божие. Если ничего этого в нас не будет, – любви Божией не к чему будет привиться: к засохшему или гнилому дереву не прививается черенок Христианства. «Господи! Вижу, что Ты пророк» (Ин 4:19), – таков ответ Самарянки Христу, коснувшемуся сердца ее словом Божиим. Чтобы увидеть в Христе Господа, ответить любовью на слово Его, нужно иметь в себе Его образ и подобие.


Подробнее
ВЕРА КАК ПОСЛЕДНИЙ ОПЛОТ СПАСЕНИЯ ЧАСТЬ III

Юрий Сальтевский

ВСТУПЛЕНИЕ

«Праведный своею верою жив будет» (пророк Аввакум)

В истории человечества всегда были времена, похожие на Апокалипсические, когда культура, образование, наука – все сферы человеческой жизни и отношений приходили в упадок. И для того, чтобы выйти из упадка, нужно было совершить кардинальный прорыв в Новое: для этого нужно было дать новое измерение человеку, новое измерение миру, новое измерение космосу. Это было началом новой эпохи, новой эры, в которую должно было войти все то, что сохранилось для жизни в старом, что оставалось жизнеспособным в новых условиях роста, что могло в новом измерении продолжить жизнь. В такие времена общество пыталось ответить на вызовы истории средствами веры, культуры, политики, чтобы сохранить жизнь и дать ей новый импульс. Сегодня мы так же переживаем времена упадка, на которые уже нельзя ответить ценностями науки, культуры, политики. Все они оказались бессильными перед вызовами времени. У человечества осталась одна главная и последняя ценность, это – вера. Только вера может спасти сегодня людей, оказавшихся в условиях нравственного банкротства и духовной разделенности. Только вера может возродить человечество, подняв его на новую ступень в Новую жизнь. И только тот, кто найдет в себе силы поверить в истинное призвание человека, принять новое измерение мира, космоса, Бога – тот спасется.

Подробнее
Хто, як не ви

Мирослав МАРИНОВИЧ

Це означає вміння побачити за своїми поразками приховані шанси. Вміння побачити свої життєві фатуми в іншому світлі, коли вони можуть засяяти багатообіцяючими можливостями. Бо Бог не карає народи, даючи їм ті чи ті риси. Вони всі мають високий сенс у Господньому задумі. Треба тільки розпізнати, які саме.

 Приклад – наші регіональні відмінності. В Україні стоїть мільйонноголосий «плач Ярославни», що ці відмінності – наша «кара єгипетська». Відтак і намагаємося один одного уніфікувати: то спершу Галичина мріяла, що їй вдасться «розбудити Велику Україну», то недавно Янукович заповзявся зробити так, щоб «усе було Донбас». Проте «гомогенна» Україна, підстрижена під одне лекало, – це і є хибна відповідь на хибне запитання. Бо епоха гомогенних народів таки минула, і в нинішньому світі діє «ефект Медічі», коли на перетині різних субідентичностей стає можливим творчий спалах. Так перспективною стає «єдність у багатоманітті». Україна якраз і є таким природним Перетином, а тому вимолюваний нами національний успіх просто закладений в нас самим Богом! Треба тільки довіритись цій природі й виконати місію, закладену в наш національний «геном».


Подробнее
О Преображении Господнем

Александр Польшин

Все христианские учителя говорят, что это не правильно, что христианин, уходя из храма, продолжает быть в Церкви. То, что я получил в Церкви, ощущение новой жизни во Христе, я несу дальше, я это воплощаю во всем том, что мне приходится делать вне Церкви. Научиться этому – это и значит переменить свой ум. Научиться сохранять ту жизнь, которую я, будучи на Литургии, почувствовал в себе, в своем сердце, и сохранять это чувство новой жизни во всех тех обстоятельствах, в которые я возвращаюсь.

Христианин не оставляет свое христианство внутри храма, он несет его дальше, внося его во все, что составляет его жизнь. Если же мы делим свою жизнь на мирскую и храмовую, тогда наше сознание и вся жизнь оказываются раздвоенными, разделенными на отсеки, между которыми нет связи.


Подробнее
Будем?

Александр Польшин

и не будете как дети,

не войдете в Царство Небесное;

(Мф.18,3)

И как, по-вашему, сможем ли мы, будучи такими взрослыми, исполнить слова нашего Спасителя? Впрочем, мы ведь исполнять их и не собираемся. Чтобы остаться взрослыми и не потерять самоуважения, нам достаточно сказать что-нибудь умное. Например, что эти слова превышают наш человеческий разум, или, что эти слова невыполнимы для наших обстоятельств, или еще какую-нибудь благообразно-мудрую сентенцию. И еще раз умилиться странной склонности Иисуса к сравнениям взрослых солидных людей с детьми. И незаметно для окружающих скрыть свое взрослое раздражение от этих детских сравнений.

Подробнее
Необхідність домашньої спільноти в церковній парафії

Александр Польшин

Доклад, який був прочитаний на конференції християнських спільнот «Домашні християнські спільноти як шлях до воцерковлення, підтримки та поглиблення духовного життя» під головуванням владики Василія (Тучапця) УГКЦ. Конференція відбулась 16 травня у Харкові.

Збиратися родиною, чи з друзями заради спільної молитви і читання Святого Письма – є давня традиція християнського життя. Від самих початків Церква заохочувала своїх вірних читати і досліджувати Святе Письмо.

В Євангелії від Івана Ісус Христос говорить: «Дослідіть Писання … і вони говорять про Мене» (Ів. 5, 36).

В посланні до филип’ян  святий апостол Павло закликає християн осягати «найвище пізнання Ісуса Христа», «бо незнання Святого Письма є незнання Ісуса Христа».

Святий Іван Золотоустий так говорив: «Великим добром є читання божественного Писання. Воно робить мудрою душу; воно переносить розум на небо; вчить людину бути вдячною Богові…».


Подробнее
ОБРАЩЕНИЕ

Евгений Силаев

Доклад, який був прочитаний на конференції християнських спільнот «Домашні християнські спільноти як шлях до воцерковлення, підтримки та поглиблення духовного життя» під головуванням владики Василія (Тучапця) УГКЦ. Конференція відбулась 16 травня у Харкові.

Мы знаем, что к Богу каждый идет своим путем, тем, которым ведет Господь.

 На  жизненном пути  мы постоянно встречаем  людей. Встреча с одним и тем же человеком в другой раз это другая встреча. Эти встречи вовсе не случайны. После каждой встречи состояние моей души бывает очень разным, как и состояние души того, с кем я встречался. Эти встречи во многом определяют  наш жизненный  путь, по которому Бог ведет нас к Себе. 

Подробнее
Приход, община и моя жизнь

Юрий Юрченко

Доклад, який був прочитаний на конференції християнських спільнот «Домашні християнські спільноти як шлях до воцерковлення, підтримки та поглиблення духовного життя» під головуванням владики Василія (Тучапця) УГКЦ. Конференція відбулась 16 травня у Харкові.

Евангелие же нас учит быть иными, быть ответственным за все свои поступки и за каждое свое слово. Потому что, глядя на нас, люди составляют мнение о том, каков наш Бог.

В Евангелии от Иоанна звучат слова Христа: «По тому узнают все, что вы Мои ученики, если будете иметь любовь между собою» (Ин 13, 34). Только пережив этот призыв всей душой, мы можем понять, что мы ответственны за тех, кого любим – за Церковь, которую являем, за Христа, которым живем, за семью, которую строим, и за общину, в которой обретаем новую жизнь.

Подробнее
О притче «Злые виноградари»

Александр Польшин

 Иисус Христос сказал своим ученикам, и нам тоже, что отношения с Ним у нас будут такими же точно, каковы у нас отношения с нашими ближними. Начав с презрения к рабам и слугам хозяина виноградника, виноградари заканчивают убийством сына того, кто дал им весь виноградник. Виноградник — источник жизни, но виноградари превратили его в источник смерти.  

Уйти из-под этого закона можно только отдав свои «плоды» Тому, Кто ищет себе не подзаконных рабов, а свободных в благодати сынов. А это и есть наша встреча с Тем, кто отдал нам свой любимый виноградник и ждет наших «плодов» — нашей любви к тем, кто наш ближний, к тем, кто дальний. 

Подробнее
О теории замещающей жертвы

 Александр Польшин

                                                                                                                   Памяти Анатолия Лукаша

Смерть и Воскресение Христа примирила нас с Отцом Небесным. Но не через замещение и компенсацию прошлого преступления – первородного греха, который никуда не делся, а через создание принципиально новой, иной ситуации бытия, ситуации новых, ранее невозможных личных отношений человека и Творца. В этих новых отношениях смысл и характер влияния первородного греха на мою жизнь принципиально меняется. Этот грех прародителей перестает быть «победителем» во всех обстоятельствах моей жизни. Все большее количество обстоятельств моей жизни происходят не через детерминацию первородным грехом, а через осознанное противостояние первородным рефлексам с опорой на благодатную помощь Христа. Христос потому и называется Спасителем, что дает силы для противодействия рефлексам греховного поведения.

Подробнее
ЗЕМНОЕ И ВЕЧНОЕ I

Юрий Сальтевский

ПО РАЗНЫЕ СТОРОНЫ

Христианин имеет к Богу полное доверие и любовь. Нет ничего во вселенной достойней святости, и нет никого, кто обладал бы полнотой святости, кроме Отца и Сына, и Святого Духа – Бога в трех Лицах Единого. А значит, все, что подлежит освящению: мир, правда, добро, мудрость, вера, надежда, любовь – во всей полноте раскрываются только в Боге. Бог – абсолютно прав, абсолютно свободен, всемудр, всесилен и всемогущ, – и есть полнота истины, милосердия и любви, от которых и мы, верующие в Него, получаем по мере нашего стремления к Богу, становясь частью священного удела Его. Бог есть свет, и нет в Нем никакой тьмы; есть истина, красота и мир – и нет красоты большей, чем в Боге. Бог есть высшее желание и любовь каждого верующего в Него, и нет в Нем ничего, что могло бы препятствовать моей любви к Богу: нет ни лукавства, ни греха, и ни тени порока. Есть благо, праведность, святость и мир. Человек же, удаляющийся от Бога, чем больше теряет в достоинстве, тем больше превозносит себя в гордыне; и чем порочней и мелочней он становится, тем большего требует к себе уважения. Чем большего требует он уважения, тем больше мстит за неуважение к себе; и чем больше он теряет в любви, тем большей исполняется злобы. И потому ненавидит он Бога, что Тот служит упреком его падению; воспринимает Его злобно, искаженно, – и реагирует на Него, как тьма реагирует на свет: спорит с Богом, ненавидит Бога, и отрицает первенство Его, ибо не желает нести вины за свой грех перед Богом, и всегда хочет возложить ее на Бога.

Подробнее
О ДУХЕ И ПЛОТИ (продолжение)

Юрий Сальтевский

Молитва – это возможность общения с Богом в тишине и внутренней собранности. Она восходит от сердца вверх и объемлет все мое существо. Я чувствую в себе нарастающий мир и небывалую радость внутри. Невесомым становится все – ощущение плоти исчезает. Вечность обнимает меня миром – тихий свет, радость, покой; все мысли мои исчезают; все желания и чувства молчат, – и в этом присутствии благодати мне нечего больше  желать. Я стою и молчу в изумлении от присутствия Божьей любви. Я дышу и питаюсь ею, и всем сердцем, и всем существом моим благодарю Бога за нее; я радуюсь и исцеляюсь ею и славлю Святое Имя Его. 


Подробнее
О ДУХЕ И ПЛОТИ

Юрий Сальтевский 

(Вторая версия)

 «Царствие Божие не пища и питие, но праведность и мир и радость во Святом Духе». (Рим. 14:17.)

 «Дружба с міром есть вражда против Бога» и «Кто хочет быть другом міру, тот становится врагом Богу (Иак. 4:4)

«Только с верой в свое бессмертие, человек может достигнуть истинного смысла жизни» (Ф.М. Достоевский)

ИЩИТЕ СВОБОДУ В ДУХЕ, А НЕ В ПЛОТИ

 

«Почему всякое «наслаждение», «сладость» – грех? Потому что момент наслаждения есть момент личного самочувствия, и, чем острее наслаждение, тем глубже мой разрыв со всеобщей гармонией. От наслаждения – к самолюбию, от самолюбия – к разложению гармонии, от разложения – к смерти» (А. Ельчанинов).

Наши похоти, наши грехи, утверждение нас в самости – неистребимы. Мы так хотим, чтобы нам было хорошо, чтобы мы с избытком получили от міра и реализовались в міре как можно больше, полней, совершенней, чтобы мы насладились той жизнью, которой живет погибающий мір, что мы даже не задаемся вопросом: «а нужно ли нам все это?». Неужели все то, что предлагает нам мір, может сделать нас счастливыми? «Живи на полную!» – вот лозунг современной жизни. А это значит, отдай себя міру, умри и растворись в нем, ибо смерть есть блаженнее жизни – в этом «смысл». 

Подробнее
Беседа о притчах

Митрополит Сурожский Антоний

Сегодня я скажу несколько самых общих вещей о притчах. Очень немногие притчи, будь то ветхозаветные или новозаветные, — просто иллюстрации, имеющие целью представить более живо какой-то принцип; они вовсе не подобие картинок в книжке для детей, где текст немного сложен, а благодаря иллюстрациям становится доходчив. Цель притч иная. Притчи стремятся показать вещи с разных точек зрения. Я приведу вам несколько примеров. Есть притчи, назначение которых — быть прямым вызовом, таким вызовом, который с силой поразит человека, слушающего притчу, потому что он не защищается от содержащегося в ней обвинения. Притча такого рода — история о том, как пророк Нафан пришел к царю Давиду, который пленился женой одного из своих военачальников, поставил его в такое место битвы, где он был убит, и взял его жену себе в наложницы (2 Цар 12). Если бы пророк пришел и бросил ему обвинение прямо в лицо, скорее всего Давид бы сказал: «Я — царь!» — и словно закрылся бы в броню, чтобы защититься от этого вызова.

Подробнее
О притче «Богач и Лазарь»

Александр Польшин

Прошло достаточно много времени и я научился читать Евангелия так, что смог прочесть одно Евангелие от начало до конца, сохранив все в ясном сознании, не теряя нити повествования и не забывая предыдущую страницу. Когда я научился помнить вместе самые разные события из Евангелия, то читая о Царстве Небесном, я вдруг увидел, что Иисус говорит о Царстве очень странно, совершенно не так, как я себе это Царство представлял. Когда Он говорит о Царстве, Он не говорит о справедливости, о порядке, о поощрениях и наказаниях, ни о чем таком.  И когда я читаю в Евангелии о Царстве Небесном, то речь идет о странном царстве.
Подробнее
Тотальная ветхость

Александр Польшин

Все, что в нас есть – ветхое. Все, что мы делаем – мертвые хоронят мертвых. Поэтому – такая невозможная тотальность метанойи-перемены. Когда Иисус говорит: ничего не можете делать без Меня, то речь идет обо всей нашей жизни и обо всех наших делах, обо всех способностях нашей души. Не только ничего хорошего я не могу сделать без Иисуса, когда хочу сделать что-то доброе или духовное, но именно все – тотально все, что я делаю, я делаю без Него. А значит и весь я полностью живу без Него.

Но если есть «без Меня», значит есть и «со Мной». И это не символ, оборот речи, а буквальность – со Мной. Он сказал: всегда буду с вами. Но как это может быть?

Подробнее
МНЕ НЕ НРАВИТСЯ НЕ ЛЮБИТЬ…

Прот. Алексей Уминский

«Зло многолико, но не многоцветно», — пишет в одном из стихотворений Иван Колючий. Если радуга была символом завета Бога и человека, то зло пишет всегда одной краской. Чёрной краской насилия. Оно может прятаться под разные личины: то под личико «невинного» ребёнка, отстреливающего воробьёв из рогатки, то под звериную морду концлагерной системы, впервые громко заявившей в Европе о себе в Австро-Венгрии в лагерях для узников-русинов (галичан и буковинцев) Талергоф в Штирии, Терезин в Северной Чехии и др., а затем показавшей своё кровавый оскал при нацистских и большевистских режимах. Но страшнее, когда оно принимает ещё более изощрённые формы. Отец Александр Мень как-то вспоминал жуткий случай из своих школьных лет, когда в результате несчастного случая на уроке физкультуры погиб его одноклассник. Мальчик никогда не выделялся особой идейностью среди других ребят, но тут ребёнок, умирая, вдруг в полубреду стал разговаривать со Сталиным, якобы пришедшим забрать его к себе. И вот, размышляя над этим необъяснимым феноменом в контексте осмысления влияния антигуманных государственных режимов, Мень пришёл к выводу: «Ведь это религия! В душе умирающего нечто высшее, священное приняло облик отца…» О том, что насилие сказывается не только социально-историческими последствиями, но и антропологическим, экзистенциальными, размышляли многие мыслители: писатели «потерянного поколения», Оруэлл, Шаламов, Алексиевич. Вот и мы о последствиях, внешних и внутренних, насилия задали несколько вопросов прот. Алексию Уминскому.

Подробнее
О ДУХЕ И ПЛОТИ II

Юрий Сальтевский

Мы всегда куда-то спешим – нас гонит время: мы и там, и здесь, и везде: «Мы расползлись во все стороны вожделениями, желаниями, страстями, дружбами, враждами, устремлениями – чем хотите» (5). Нас нет в себе! Сегодня особенно, когда мір раскалывается на части и есть интернет, у нас у всех возросла возможность выходить из себя надолго, растекаясь по міру, как выплеснутая из бочки вода: «Фактически, под кожей остаются только внутренние органы, но человек весь вне себя» (6). Для молитвы с Богом необходимо вернуться в себя. Необходимо остановить время, выйти из него, чтобы обратиться к вечности, услышать вечность и принять ее. В ней мы черпаем бессмертие. В ней мы черпаем мир. В ней мы обретаем Бога. Мір не может дать нам жизни: у него ее нет; он уверенно разрушает и то, что ему было дано для жизни: веру, надежду, любовь; разрушает правду, доверие, справедливость – разрушает весь моральный и нравственный мир. И мы, оставаясь в нем подолгу, подвергаем себя опасности разрушения с ним. Поэтому так важно научиться останавливать время, уходить из міра и подниматься ввысь, и в вечности обретать покой. Нам всем нужен внутренний покой, мир Божий и любовь Его, из которой исходят все решения, действия и поступки; целостность души и целомудрие духа.

Подробнее
О ДУХЕ И ПЛОТИ I

Юрий Сальтевский

Я теряю в себе силы с каждым сделанным грехом: теряю часть души, часть духа, часть жизни; через грех я делаюсь нагим, нищим, и нагота вызывает у меня стыд перед Богом. Я чувствую себя обкраденным грехом. Ощущение внутреннего падения опускает меня с неба на землю, погружает в суету лукавых дней, в неразбериху окружающего міра. Я перестаю ясно видеть, ясно понимать, ясно мыслить. Наверное, каждый человек чувствует падение, но духовный чувствует и переживает его сильней. Плотский человек к нему привык, потому что он живет в нем; но если есть хотя бы небольшой духовный опыт, человек чувствует падение и переживает грех сильней. Он идет в храм для покаяния, и Бог восстанавливает целостность в нем. Человек опять поднимается к небу, опять переживает радость, опять чувствует полноту сил; но на каком-то этапе снова совершает грех: опять падает, опять теряет целостность, опять обкрадывает себя грехом и опять идет к Богу, чтобы получить от Него исцеление.

Подробнее
Размышления владыки III

Продолжаем публикацию размышлений, которые предллагает владика Венедикт (Алексийчук), епископ-помощник Львовськой архиепархии УГКЦ. Эти размышления были выложены на его личной страничке в Facebook. Нам думается, что эти размышления полезны и современны для любого читателя. 

Подробнее
НЕСКОЛЬКО ВОПРОСОВ О «РУССКОМ МИРЕ»

«...итак отдавайте кесарево кесарю, а Божие Богу» (Мф 22,21) 

Архимандрит Савва

В 2009 году патриарх Кирилл выступил на открытии «Ассамблеи Русского мира» (мероприятии, организованном общественным фондом «Русский мир»). Тогда он впервые много и полно говорил о «Русском мире», дал ему определение, сформулировал его задачи. Выступление вызвало множество критических отзывов. Многие христиане еще тогда проанализировали речь патриарха и сделали собственные выводы. Но большинство православных христиан особо не задумывались о сущности этой концепции до весны 2014 года, когда слова о «Русском мире» с особой силой зазвучали из уст патриарха, а российские чиновники, пресса и просто патриоты стали оправдывать действия России по отношению к Украине необходимостью защищать «Русский мир». Данная беседа — попытка помочь разобраться тем православным христианам, которым только теперь пришлось искать ответ на вопрос, что же такое этот «Русский мир», что из-за него Украина и Россия оказались в такой конфронтации.

Подробнее
Размышления владыки II

Продолжаем публикацию размышлений, которые предллагает владика Венедикт (Алексийчук), епископ-помощник Львовськой архиепархии УГКЦ. Эти размышления были выложены на его личной страничке в Facebook. Нам думается, что эти размышления полезны и современны для любого читателя. 

Очень важно в тревожном состоянии ума  остановиться и сосредоточиться на главном и вечном, довериться Богу и укрепить свою душу. Об этом и еще о многом другом размышляет владыка.

Подробнее
Несколько соображений о евангельских эпизодах

А. Польшин

«Пойди, покажись священнику» 

«Марфа, Марфа, ты о многом хлопочешь…»

«И запрещал им разглашать о нем…»

Почему после своего воскресения, Иисус явился именно своим ученикам, своим близким друзьям, а не посторонним людям?

Подробнее
«Якщо хтось не йде на вибори, бо йому не хочеться, то це вже гріховність…»

Блаженніший Любомир (Гузар)

Блаженніший Любомир радить принцип, за яким один із його знайомих, що займався кадровими справами, брав людей на відповідальні посади – принцип трьох «п».

«Перше – професіоналізм. Важливо, щоб людина була кваліфікована, мала відповідні знання, а також політичну мудрість. Друга річ – порядність. Людина має бути чесною, а не круть-верть. Не повинна говорити неправди, не має приховувати своїх прибутків. І нарешті, третя справа – це патріотизм. Чи ця людина справді любить свій народ, свою країну?».


Подробнее
Кожний думай, що на тобі мільйонів стан стоїть…

Архиєпископ Любомир (Гузар)

 «Ми мусимо бути того свідомі, що у нашому народі є група людей, для яких найважливіша їхня власна вигода». «Яка на це може бути ефективна відповідь? Серед нас дуже багато добрих людей. Але замало бути добрим — треба чинити добро. Якщо хочете жити у нормальній державі, передати її дітям і внукам — чинімо добро».

Подробнее