Размышления христианина

Кожна людина добра
о. Іван Полежака
Кожна людина добра. Знаю це твердо, бо кожна людина є творінням Божим. А Бог все робить добре.
Кожна людина добра по своїй природі і, періодично, робить добро (навіть та людина, яка здається злою). Робить і зробивши, на певний період часу, стає щасливою. Бо кожна добра справа є Божою справою. То ж коли людина відчуває в собі Божий поштовх і діє згідно з поштовхом, то Бог наповнює її душу радістю яка просвітлює життя і вводить в стан блаженства. А далі… Далі знову розпочинається звичайне людське життя.
Подробнее
Боремось за життя

о. Іван Полежака

Боремось за життя. Змушені боротись. Боротись вперто, твердо, натхненно. Але…, боротись за яке життя? За життя в якому нам зручно? В якому нас слухають і нас шанують? В якому ми можемо все і можемо мати все? В якому ми можемо бути впевненими в наступній миті? За таке життя ми боремось? Так, саме за таке. Але при цьому мусимо розуміти що такого життя тут, на землі, ми отримати не можемо. І якщо будемо боротись за таке земне життя, то втратимо все. Саме все, але не в короткочасному вимірі земного життя, а в вимірі Вічності.

Подробнее
Передвранішній діалог

Олександер Польшин

Ти хочеш жити?

Ні, вже не хочу.

Ти хочеш померти?

Ні, ще не хочу.

Розумію. Жити цим життям і померти цією смертю – однаково бридко.

То як бути?

Ну, це очевидно. Або змінити це життя, або змінити цю смерть.

Логічно. То з чого почати?

З того, що в нас вже є – з цього життя.

Подробнее
Ніцше назвав «смертю Бога» той момент, коли люди вирішили, що тепер все будуть вирішувати самі

Сергій Чаплигін

Ніцше назвав «смертю Бога» той момент, коли люди вирішили, що тепер все будуть вирішувати самі. «Бог помер! І ми його вбили!»

В філософії під цим розуміється руйнування уявлень про наявність певного гаранта існування людства, який знаходиться за межами безпосереднього емпіричного життя, містить в собі план історії та додає сенс існування світу.
Але ми про інше.
Вбити Бога неможливо в самому Ньому. Можна вбити тільки Бога для себе і, відповідно, себе для Бога. А це смертельно. Бо хто піднімає на Нього руку, б'є сам по собі.
З того моменту, коли людство відвернулося від Бога, воно почало втрачати само себе. А вони всього лиш думали, що без Бога тільки і стануть людьми.
Подробнее
“Як аукнеться, так і відгукнеться”

о. Іван Полежака

Коли важко, коли обставини стискають, коли ми “на межі” а підтримки немає від кого очікувати, не варто впадати у відчай, не варто нарікати на свою долю і на Бога та відправляти власне життя під крутий уклін. Це мить правди. Мить, в якій ми можемо зрозуміти те, чого не розуміли все своє попереднє життя. Настав час жнив. Час, коли ми збираємо те, що посіяли.

Подробнее
Дві лепти в церковну скриню – це достатньо?

ієр. Юрій Потикун

Багаті кидали в церковну скриню багато, а вдова – дві лепти. Але чомусь ми всі мало звертаємо уваги на інші слова, які окреслюють умови тих двох лепт та багатого пожертвування. Двом лептам надає цінність умова, що вони є всім денним прожитком, а багате пожертвування відбувається з надлишку, який залишається від денного прожитку.

Ким я себе бачу – «багатим» чи «бідним»?

Подробнее
Про використання Біблії

Олександер Польшин

Існує безліч способів використання Біблії. Цю безліч можна поділити на дві групи.

До першої будуть відноситись ті способи, в яких Біблію використовують як збірку різних цитат для посилення правоти своїх власних теорій чи ідей.

Наприклад, відома цитата з апостола Павла: «…а хто не працює, той нехай і не їсть…». Або слова Ісуса з Євангелія від Матфія: «…а якщо тебе вдарять по лівій щоці, то підстав і праву…». Або ще з апостола Павла: «…перемагай зло добром…». Але якщо в Біблії потрібної цитати не знаходиться, то автор теорії чи ідеї цим не переймається, а шукає потрібну цитату в інших книгах. Тобто відсутність цитати в Біблії не вважається «сигналом» того, що з теорією чи з ідеєю щось «не так». Тому що в такому використанні Біблії вона не вважається джерелом «істини», а лише допоміжним засобом для побудови власної істинної теорії чи ідеї.

До другої групи ввійдуть всі ті способи, для яких Біблія дійсно є джерелом «істини». Але не будь-якої істини, а саме біблійної істини. Наприклад, наукова істина і біблійна істина – це істини про різні речі. Тобто це не дві істини про одне й теж, а дві істини про дві різні речі.

Подробнее
Читаючи притчу про блудного сина

ієр. Юрій Потикун

Як залишити рідність до того, хто тебе зрадив, як батько зберіг почуття рідності до блудного сина, що коли той повернувся, то сам батько дуже зрадів його поверненню.

Але був і старший брат, який цю рідність не зберігав і, як мені здається, і не збирався зберігати. І вже не міг прийняти його при поверненні, як рідного брата. Йому повеселитись та з’їсти козеня із друзями стало ціннішим ніж молодший блудний брат. Звернемо увагу і  на те, що в тій веселій кампанії батька, себе, як учасника, він вже не розглядав.

Так, який правдивий стан моєї душі може бути зараз, коли я бачу ці дві істини?

Може, перестати збільшувати в своєму серці тих, кого я роблю не рідними мені, а тих, кого вже зробив колись такими, може, почати відновлювати їх рідність? І приклад мені в цьому батько, який залишав рідність, як для меншого, так для старшого сина. Обох називав синами, любив, як синів, все життя чекав їх повернення.

 

Подробнее
Все в світі, для нас людей, має свою вартість

о. Іван Полежака

Все оплачується. Купуємо і продаємо. Свідомо і несвідомо. В світі фізичному і в світі духовному. В фізичному якось розуміємось: що, де і за скільки. В духовному світі…, дай Боже щоб хоч задумувались над тим, що він є. Духовний світ, не десь там. Він в нас. Торгуємо не торгуючись, бо не знаємо чим торгуємо і за які гроші.
В світі платимо тим, що маємо: силами своїми, працею своєю, користуючись еквівалентом праці - грошима. Але не бачимо що є ще і коефіцієнт до еквіваленту, який тримає в своїх руках Сатана. Хто хитріший, жадібніший і відданіший пожаданням своїм, той має високий коефіцієнт, бо служить злій силі. Отримує така людина задоволення від еквівалента справ своїх і не розуміє що за задоволення, з кожного отриманого надлишку, платить згідно з коефіцієнтами. І не хоче пізнати якою валютою платить.

 

Подробнее
Чому Бог, про якого говорить Біблія, не є філософом

Олександер Польшин

Тому що Бог, про якого говорить Біблія, нічого не пояснює і нічого не дока3ує. Він просто говорить людині: так – роби, а отак – не роби. Та нам же все одно хочется мати хоч якісь пояснення і хоч якісь відповіді на дуже для нас важливе питання «чому». Тоді Бог, про якого говорить Біблія, дає нам дуже дивне пояснення: тому що «так» Мені подобається, а «отак» - Мені не подобається.

А на додаток цей Бог, про якого говорить Біблія, попереджає, говорячи: якщо будеш робити так, як Мені подобається, тоді Я буду твоїм Господом, а ти будеш Мені сином. Та якщо будеш робити так, як Мені не подобається, то тоді Я буду тебе карати доти, аж поки ти не отямишся і знов почнеш робити так, як Мені подобається. А якщо не отямишся, то ти перестанеш бути Мені сином (до речі, це важливо, що не «Моїм», а саме «Мені»), а Я перестану бути твоїм Господом, і живи тоді як сам розумієш.

Подробнее
З якою вірою ми ходимо до храму і якою вірою живемо?

о. Іван Полежака 

Святі Отці Церкви: Іван Златоуст, Григорій Ніський, Іван Дамаскін, Єфрем Сірін та інші, розкриваючи образ Божий в людині, вказують на те, що Бог наділив людину Божими властивостями і поставив її володарювати над сотвореним Ним світом. Зокрема, св. Іван Златоуст в своїх “Бесідах на Книгу Буття” так говорить про людину: “Бог насправді створив людину володарем всього сущого на землі, і немає на землі нічого вищого неї, але все знаходиться під її владою”. Все знаходиться під владою людини!? Чи, можливо, людина знаходиться під владою всього?
Ми можемо вважати себе віруючими, а можемо - і невіруючими. Але, чим глибше вдивляюсь в людей, тим більше розумію що невіруючих людей не буває. Є різна віра. Хтось вірить в Бога, хтось у вищу силу, хтось в інопланетян, хтось у всесвітню змову, хтось в світле майбутнє, хтось в справедливість, хтось вірить політикам, хтось “новинам”, хтось своїй мудрості, хтось власній силі, хтось вірить в те що він невіруючий… Для кожної людини знаходиться своя віра.

 

Подробнее
Терстеген. О святом безразличии
Предисловие переводчика
 
"Два маленьких письма Терстегена о некоей специфической пиетистской добродетели – Gleichgültigkeit. Перевести этот термин на русский язык очень сложно. Буквально он означает «всё-равно́сть». Есть, конечно, эквивалент – но он «сниженный»: «пофигизм». Но так переводить духовные тексты, конечно, нельзя.
А добродетель важная. Я всегда вспоминаю о ней, когда речь заходит о, скажем, церковном благословении олимпийской сборной, или о церковном же попечении... ну не знаю, о чём... о казачестве, о демографии и т.п. Тут-то св. Gleichgültigkeit очень пригождается."
 
Игумен Петр Мещеринов
Подробнее
Коли в життя входить Бог, то Він світлом наповняє кожну мить

о. Іван Полежака

Дякую Богові за мого брата в вірі Yuri Saltevsky, через якого я звернув увагу на деякі моменти життя.
Коли в життя входить Бог, то Він світлом наповняє кожну мить. Ми змінюємось і світ навколо нас змінюється. В Божому світлі ми починаємо бачити свої вади, свою гріховну природу. Бачимо і бажаємо звільнитись від всього того що, як здається, заважає нам перебувати з Богом.
Ми розпочинаємо боротьбу зі своїми гріхами та своїми прив’язками до земного життя. Боремось і помічаємо що легкість, яка була раніше, зникає і світло яке раніше просвітлювало нас, стає менш яскравим. Чому? Що не так робимо?
Подробнее
Добрий, приємний, солодкий… гріх

о. Іван Полежака

Добрий, приємний, солодкий… гріх. Він невинний. Невинний в наших очах. Бо замазав наші очі. Очі, підкорені гріху, бачать світ навиворіт. Справжнє добро людина не помічає, а тягнеться за добром оманним. “Те що приємне, те і є добром”, - вважає засліплена гріхом людина, тягнеться за таким добром, ганяється за ним і втрачає життя. Господи, скільки ілюзій добра розвіяно по світу! Господи, як це страшно! Страшно бачити як люди, які, як здавалось, щиро прагнули бути з Тобою несподівано змінюються і біжать. Засліплені ілюзією біжать від Тебе, бажаючи отримати тимчасову вигоду. Не чують, не бачать, не розуміють і вважають що діють в правді. Господи, де Ти?

Подробнее
Читали з братами-друзями Послання до Римлян. Розважали над прочитаним, ділились відчуттями.
о. Іван Полежака
Бачив дорогу рівну, красиву, світлу. Дорогу, яка йде від мене до … До Світла. Свого часу мені вдалось помітити ту дорогу і видертись на неї. Саме видертись, тому що вона проходила досить високо над моєю головою. Вся та дорога побудована зі слів Святого Письма.
Бачив дорогу рівну, красиву, світлу і бачив прірву з двох сторін дороги та, по-за прірвою, багато всього що манить і, навіть, притягує. І бачив свій шлях по дорозі. Він був не такий рівний як дорога, а петлястий, в’юнкий, кривий, переривчастий.
Подробнее
“Буду молитися духом, буду молитися i розумом; буду спiвати духом, буду спiвати i розумом” 1Кор.14,15.

о. Іван Полежака

Молитва, це розмова з Богом. Це оприсутнення Отця Небесного в нашому житті. Є Бог і є людина. Молитва розпочинається зі спомину про Нього. Ми, раптово, згадуємо що Бог Є. Згадуємо і Він, в цей момент, чомусь стає основою нашого життя. Наші помисли спрямовуються до Нього і ми виливаємо перед ним свою душу: просимо, дякуємо, ділимось, жаліємось, зізнаємось…, радіємо, сумуємо, плачемо… Уста промовляють слова, а душа отримує крила. Бог доторкнувся. Мабуть лише святі прозрівають Його дію в собі і відчувають Його волю. А для нас, грішних, достатньо Його дотику. Душа оживає і наповнюється. Ми переживаємо те, чого не здатні осягнути розумом.

 

Подробнее
Є люди які живуть в Україні і всією душею люблять її
о. Іван Полежака
Є люди які живуть в Україні і всією душею люблять її. Та і як можна її не любити, це всеодно що не любити свою неньку, яка породила.
Є люди які живуть в Україні і люблять Росію. В цьому поганого нічого немає. Любов, якщо вона справжня, завжди несе добро. Злом стає несправжня любов, коли ті, хто любить Росію, прагнуть щоб Росія була в Україні. Своїм прагненням і діями вони кличуть біду як в Україну так і в Росію.
Кожен народ, кожна мова це не стільки плід історичних процесів, скільки прояв волі Божої, Який захотів щоб був такий народ і була така мова і така держава. Тому кожна людина, яка бажає підмінити одну державу іншою державою, одну мову іншою мовою, виступає проти Бога і чинить зло.
Подробнее
Святковий пиріг

Олександер Польшин

Так, я маю віру, що Писання це Одкровення Творця для нас про Його задум стосовно нас людей, Його улюбленого творіння. З іншого боку це певний текст, який може читати будь яка людина і вона має повне право думати про цей текст будь які власні думки. І Творець нам цього в принципі не заборонив, немає в Писанні такої заповіді, щоб ми не читали і не думали на власний розсуд. В Писанні є лише заборона додавати чи щось віднімати від самого Писання, від тексту тої чи іншої книги Писання. А прагнути чи не прагнути зрозуміти той текст – це віддано нам на наш власний розсуд. Писання лише попереджає нас, що наше розуміння тексту Писання може стати перешкодою до виправдання на останньому Суді: «від слів своїх будеш виправданий і від слів своїх будеш засуджений». Це попередження стосується лише розуміння книг Писання і не стосується нашого розуміння всього іншого, що ми прагнемо зрозуміти. Я розумію це попередження в такий спосіб – якщо я приймаю Писання в своє життя як головний чинник свого життя, тоді я приймаю на себе також і працю над правдивим розумінням Писання. Інакше моє твердження що Писання є головним чинником мого життя входить в логічне протиріччя з тим, що я не хочу зрозуміти що є сутністю Писання. Але ця «логіка» стосується лише мене, який приймає на себе працю і відповідальність за правдиве розуміння Писання. Про всіх інших я не знаю і не берусь судити, цю справу Писання мені не доручає. 

Подробнее
Кілька цікавих міркувань про парадокси райського життя

Олександер Польшин

Книга Апокаліпсису говорить, що кінцевою метою Сатани не є повне знищення людства. Він має іншу мету – досягти повного панування над людиною, повного володіння людиною. І через це панування перейти до спроби встановити панування і над своїм Творцем. Адже людина є носієм образу і подоби свого Творця, а наш Творець любить нас і створив нас своєю Любов,ю. А панування над «образом і подобою» веде до панування і над любов’ю Творця до людини. В решті-решт це може вивести і на панування над самим Творцем. В будь-якому разі, це дає змогу Сатані «наблизитись» до Творця значно ближче, ніж тепер.

Коли людина стане повним заручником Сатани і перенесе свою любов з Творця на Сатану, коли любити Сатану стане справжньою метою життя людини, тоді Сатана зможе «шантажувати» Творця людиною як заручником за для розширення своєї влади над Буттям.

Шантажувати люблячого – це здається виграшною позицією. Але Люблячий може бачити цю ситуацію в іншій перспективі, з іншими можливостями, які не бачить той, хто не любить. А до того ж і немає повноти Істини, яку має люблячий Творець всього сущого.

Але з рештою, все це лише думки грішної людини над тими речами, які відкрив нам, по своїй невимовній милості, наш Творець в Своєму Одкровенні.

Подробнее
«Духовные и назидательные письма о внутренней жизни и истинной сути христианства». Письмо седьмое

Настоящее письмо является продолжением предыдущего. Направленное тому же адресату – судя по всему, довольно спорливой даме – оно более подробно разъясняет поднятые в прошлом письме вопросы борьбы с грехом. Терстеген здесь несколько смягчает свою позицию; так, он говорит, что в новоначалии пристальное внимание к своей падшести вообще и к проявлениям её в частных грехах педагогически необходимо; но впоследствии сопротивление греху должно переходить в иную плоскость, и быть обусловлено любовью Божией во Христе Иисусе. Письмо вообще охватывает почти все стороны внутренней духовной жизни, и мы видим здесь лучшие стороны Терстегена-душепопечителя: уравновешенность, избегание крайностей, личный подход к своему собеседнику, а главное – назидание, направленное не на какие-то побочные вещи, но прежде всего на то, чтобы человек понял и почувствовал, что́ есть внутреннее, сердечное богообщение и постарался приобщиться к нему, причём не само-деятельными отрицательно-аскетическими усилиями, а прежде всего верой и детским упованием на Господа. Для православных читателей весьма поучительным будет, что в конце своего письма Терстеген подчёркивает, что цель духовного руководства – привести человека к Богу, а не к человеческим отношениям с душепопечителям; забвение этой истины часто бывает причиной многих нестроений в духовно-церковной жизни.

Игумен Петр (Мещеринов)

Подробнее
«Мир во зле лежит…»

Юрий Юрченко

«Мир во зле лежит…» эта Евангельская фраза давно стала расхожей и ее понимают очень по-разному. Как христианину на это реагировать, как с этим бороться, противостоять и вообще, что с этим делать? Для верующего человека понятно, что со злом нужно бороться, но как? Не реагировать на него и от него не зависеть, или наоборот активно противостоять, отвечать иногда таким же злом, но во имя благих целей? Бросаться в борьбу не обращая внимание на то, в каком состоянии ты сам находишься, а значит ненавидеть, гневаться, раздражаться и этой «силой» пытаться победить? Мне думается на эти вопросы очень верно дает ответы мною уважаемый о. Алексанр Шмеман. Он как всегда просто и ясно раскрывает сложные для жизни христианина вопросы. Вот и сейчас я нашел для себя ответ в его дневнике. Быть может это будет полезно и важно для других, я буду рад. Думаю, и о. Александр будет тоже рад.

Подробнее
“Не буває Бога для себе, без себе”
о. Іван Полежака
Дякую другу і брату по вірі Олександру Польшину за подарований, під час спільноти, погляд.
“Не буває Бога для себе, без себе”*
Любив апостол Петро Ісуса Христа. Любив і намагався все робити для того, щоб якомога ближче ставати до Господа і щоб Господу було добре. Але таке його старання про добре, заважало апостолу перебувати в Істині. Наш, людський розум, має свої, тверді уявлення про добро. Тому нам легко збагнути добрі бажання апостола і важко сприйняти не зрозумілу реакцію Господа. Хіба ж це погано, коли учень протестує проти того, що його Вчитель добровільно приймає на себе участь жертви і йде на смерть? Здорова розумом людина буде завжди старатись протидіяти тому. Протидіяв і апостол. “Петро, відізвавши Його (Ісуса Христа), почав перечити Йому. Він же, обернувшись і глянувши на учеників Своїх, заборонив Петрові, кажучи: відійди від Мене, сатано, бо ти думаєш не про те, що Боже, а що людське.” Мк.8, 32-33.
Подробнее
Моє уявлення про християнське спілкування

Олександер Польшин

Істина чи не істина, Господь чи не Господь мені відкрив цю істину – все це можна з’ясувати далі, в ході спілкування. Але те що відбувається між нами в нашому спілкуванні зараз, в цей момент, тут і тепер – це є найважливішим.

А головне – чи усвідомлюю я те, що зараз відбувається? Чи це суперечка і образи, чи ми перебуваємо в Божому мирі і ділимось своїми міркуваннями? Чи я розумію те що відбувається між нами в спілкуванні, чи я так захоплений власною «істиною», що нічого не чую і не розумію? І настільки не чую і не розумію, що забув про те, хто я є – чи той хто сперечається і ладен знищити свого супротивника заради власної істини, чи той хто тільки-но молився щоби бути в Божому мирі і відкинув цей мир заради ствердження своєї істини?

Подробнее
Гірко. Гірко за себе
о. Іван Полежака
За те що довго, вважаючи себе повноцінним членом Христової Церкви, знаходився в облуді розуміння віри. Що ставився до віри як того що звершилось в моєму житті. Ходив до храму, сповідався, причащався і був впевнений, що цього достатньо для спасінні, що решту звершить Господь. Вважав, що це і є віра, бо по слову Божому і настанові Церкви поступав. Особливо ствердився в правильності своєї позиції, коли прочитав слова апостола Павла: “що людина виправдовується не ділами закону, а тільки вірою в Ісуса Христа, i ми увірували в Христа Ісуса, щоб виправдатися вірою в Христа Ісуса, а не ділами закону; бо ділами закону не виправдається ніяка плоть.” Гал.2,16. Складалось враження що нічого більше і не потрібно, бо як би не старався, виконати всі приписи Закону Божого неможливо і, на радість, не обов’язково. Але… Словами Біблії не можна користуватись, вириваючи їх із загального контексту, бо розум схильний сприймати їх і пояснювати так, як для нього звично, що породжує духовну бездіяльність.
Подробнее
Яка моя віра?

Олександер Польшин

Коли я повторюю слова Символа віри, що вірю в те, що Церква Христова є апостольською, то це означає, що і моя особиста віра теж має бути апостольською. Бо якщо моя особиста віра не є апостольською, то що я тоді роблю в апостольській Церкві? Отже якщо зараз я є свідомо віруючим християнином, тоді я маю прагнути бути впевненим, щоб моя віра була справді апостольською. Як мені в цьому впевнитись?

Подробнее
Спілкування

Юрій Юрченко

Спілкування — це шлях пізнання, а якщо пізнання стосується вічності, то і спілкування не може припинитися. Це стосується як пізнання Бога, так і пізнання іншої людини, яка доторкнулася до вічності.
Спілкування — це подолання своїх гріхів і гріхів іншого, і якщо ти не хочеш спілкування, то це означає, що ти не хочеш і долати все це.
Спілкування — це можливість зрозуміти, прийняти і полюбити іншого. Якщо немає спілкування, то ти замкнутий на собі, ти закритий в собі.
Це стосується,перш за все, моїх відносин зо Христом, а потім звичайно і з моїми ближніми, особливо з друзями. І є у мене це спілкування чи ні, залежить тільки від мене.
Якщо я не спілкуюся, то у мене немає ніякої можливості дізнатися, зрозуміти, прийняти, а тим більше полюбити ані Бога, ані людину.
І це означає, що я залишаюся з самим собою.
Ну це теж шлях, але тільки куди ...
Подробнее
Про горезвісну «щоку»

Сергій Науменко

У понеділок до мене надійшло повідомлення від дорогої  для мене сестри: «Я пишу для одного сайта статтю про слова Христа «А я кажу вам - не противтесь злому. І коли хто вдарить тебе в праву щоку твою, підстав йому й другу». Мф.5: 39. Чи були у вашому житті ситуації, коли ви «підставляли іншу щоку»? Як ви це розумієте (але потрібен конкретний приклад). І що з цього виходило? Відповідь можна записати або наговорити аудіо. Термін до середи. Заздалегідь дякую!».

Слова ці складно зрозуміти без контексту. У перекладі, який я читаю останні роки (Стерн. Єврейський Новий Заповіт, https://kifa.kz/bible/stern/stern_matfey_05.php), контекст такий:

 1. Ви чули, що нашим отцям було сказано: «Око за око і зуб за зуб» (Вихід 21:24).
 2. А я кажу вам, що не чиніть опір тому, хто ображає вас. Навпаки, якщо хто-небудь б'є тебе по правій щоці, дозволь йому вдарити тебе і по лівій!
 3. Якщо хто-небудь хоче відсудити у тебе сорочку, віддай йому і верхній одяг!
 4. І якщо солдат примушує тебе нести його спорядження один кілометр, неси два!

(Тут дається коментар про те, що мова, можливо, йшла про солдатів окупаційних римських військ, які могли примушувати місцевих жителів працювати на них).

 1. Отже, будьте досконалі, подібно до того, як досконалий Отець ваш на Небесах.
Подробнее
Закхей-2020

Олександер Польшин

Закхей є начальник митарів. Своє багатство він не отримав у спадок, а заробив його сам. Отже він є людина обачлива, наполеглива і послідовна. Він сам вибудовував власну карьєру, вмів розраховувати свої дії наперед і передбачати можливі наслідки, розумівся на людських якостях і міг відрізнити шахрая від чесної людини. І раптом він зважився на те, що в житті йому було непритамане, на відчайдушний імпульсивний крок, на непередбачувану для себе і для оточуючих поведінку. На таке, що для нього було не те що неприпустимим, а і взагалі – про що він навіть і подумати не міг, щоби утнути таку штуку як видертись на дерево, не маючи для цього ніяких можливостей – малий зріст, багате і отже важке вбрання. Та він зважується на таке і здійснює те, що зовсім не відповідає характеру і змісту всього його попереднього життя.

Подробнее
Переклади віршів з Біблії про Каїна і Авеля

Олександер Польшин

У виданні Українського Біблійного Товариства, заснованому на перекладі о.Ів. Хоменка, ці вірші перекладено так:

 1. на Каїна ж і на його жертву не споглянув. Розсердився Каїн вельми і спохмурнів.
 2. І сказав Господь до Каїна: «Чого ти розсердився? Чому похмурнів?
 3. Коли чиниш добре, будь погідний, а коли ні – гріх на порозі чигає: він і так оволодів тобою, але мусиш над ним панувати.»

У виданні Українського Біблійного Товариства 2020 року, здійсненого за участі о. Рафаїла Турконяка, ці вірші перекладено так:

 1. а на Каїна і на його жертву не звернув уваги. Тож Каїн дуже розлютився і став похмурим на обличчі.
 2. І сказав Господь Каїнові: Чому ти розгнівався, і чому обличчя твоє спохмурніло?
 3. Якби ти вчинив, як слід, то хіба твоя жертва не була би прийнята? А якщо ти не зробив так, як потрібно, то при дверях чатує гріх. Він спонукає до пожадання, але ти маєш над ним панувати.

Порівнюючи ці переклади, маю такі міркування:

Подробнее
Людина, яка регулярно ходить до храму, не обов'язково живе Духом Божим

о.Іван Полежака

Людина, яка регулярно ходить до храму і бере участь у всіх богослужіннях, не обов'язково живе Духом Божим і не обов'язково є спасенною. І священик, який має духовний сан, не обов'язково є духовною особою, навіть коли промовляє красиві та дуже правильні проповіді. Він, на час виконання духовних обов'язків, є Божим. Бог діє через нього заради тих, хто знаходиться поруч із ним. Але дія Божа через священика не гарантує йому спасіння.

Ми, віруючі, маємо чимало ілюзій відносно себе і власного спасіння, відносно священнослужителів, відносно Церкви. І наші ілюзії заколисують нашу пильність і стають суттєвим гальмом в русі до спасіння.

Подробнее
Є невидима грань між земним і Небесним

о. Іван Полежака

Є невидима грань між земним і Небесним. Є Двері від земного до Небесного. Є перепустка від земного до Небесного.

Як це не дивно, але та грань, яка відділяє нас від Небесного, знаходиться в нас. Знаходиться в нашому безмежному просторі. Вона захищає наше безмежне від нашого обмеженого. Грань, яка відділяє Небесне від земного, то є наша внутрішня спрямованість.

Грань можна виділити і пізнати. Одну із можливостей пізнання надає наша щедрість. Мабуть в житті кожної людини бувають моменти, коли усвідомивши, що річ, яка належить і дорога їй, комусь потрібна більше, віддає її тій людині. В той момент в життя входять радість і незрозуміла легкість. Входять на мить, на годину, на день. У кожної людини по різному, але кожна людина може відчувати те.

Подробнее
Не прості часи прийшли

о. Іван Полежака

Ніхто не знає скільки це буде продовжуватись. Лише маємо надію що Господь полегшить нашу участь і чашу відкуплення перенесе на більш пізній термін. То ж очікуємо змін на краще і, одночасно, розуміємо що покращення якщо і прийдуть то будуть тимчасовими, як і все те, що пов'язане з матеріальним світом. Війни, епідемії, природні катаклізми в цьому світі неминучі. Болі і страждання не обійти.

Кожна свідома людина, перш ніж залишить цей світ, буде поставлена перед вибором. Хтось, під впливом обставин, навернеться до Бога, а хтось - відвернеться. Таке наше людське життя. Такі ми є.

Пандемія, яка нині охопила нашу планету, свідчить багато про що. Свідчить і заглядає в душу кожної людини. Заглядає і допомагає кожній людині відкрити те, чого вона варта. І, перш за все, відкриває нам, християнам. Принаймні, раз на тиждень ми стаємо перед вибором - йти до храму чи не йти. Дуже важливий вибір. І що б ми не вибрали, вартість того - життя. Життя нашого і життя близьких нам людей, життя земного і життя вічного.

Подробнее
Ми можемо не розуміти Біблію

о. Іван Полежака

Та її і не можливо зрозуміти. Розум людський не може вмістити Слово Боже, бо не має досвіду Небесного. То ж не варто пихтіти над Біблією, стараючись розкласти все на мізерних полочках свого земного досвіду. Марна та справа.

Бог дав нам Своє слово. Дав не для розуміння, а для життя.. Слово Боже не торкається розуму. Для розуму воно важке. Слово Боже торкається душі. Душа його приймає і пробуджується. Слово Боже це та пожива для душі, яка дає їй силу до зростання.

Подробнее
Світ зламався. Люди починають панікувати. та впадати в розпач. Шкода.

о. Іван Полежака

Шкода що навіть християни не читають Старий Завіт. Інакше б не панікували і в розпач не впадали. Бог, через Своє слово, готовить людей до свідомого, зрілого сприйняття світу, себе та обставин, які виникають. Бог відкрив нам причини та вказав на наслідки. Бог дав нам зброю, незламну і нездоланну. А ми не беремо її і не користуємось.

Світ зламався. Механізм в якому ми вважали себе центром всього, дав збій. І ми не знаємо як бути, відчуваємо себе слабкими і незахищеними. Але саме від нас залежить доламаєтся все, чи ми візьмемось за розум, станемо відповідальними, звернемось до Першоджерела та в Його світлі повернемо все на краще.

Подробнее
Біблійне розуміння поняття «унікальність»

Олександер Польшин

 Бог прагне щоб кожна людина стала унікальною. Унікальною отже неповторною, і це означає, що її ні з ким і ні з чим іншим неможливо порівнювати. Як тільки я починаю порівнювати себе з кимось, незалежно від того чи в позитивному чи негативному сенсі, я все одно «продаю» свою унікальність заради того, щоб відчути себе кращим ніж хтось інший. Порівнюючи себе з кимось іншим заради відчуття «вищості», «кращості» я не помічаю, як втрачаю свою унікальність і стаю як один з мільйонів таких самих, які чи кращі, чи гірші за мене, але не унікальні. Ми можемо мати будь-які таланти і залишатись не унікальними, тому що ми почали порівнювати себе з іншими.

Подробнее
Гарантій гарантовано немає

Олександер Польшин

Чому християнство не дає ніяких гарантій відносно спасіння? Тому що будь-яка гарантія робить мене невільником цієї гарантії. Отже я втрачаю свою свободу, яка є більш важливою, вищою для моєї природи, ніж наявність гарантій, навіть спасіння.

Подробнее
Щастя

о. Іван Полежака

Щастя несподіване. Воно блаженством вливається в життя. Вливається тоді, коли відкривається очевидність тимчасовості життя земного. Коли приходить розуміння що в любу мить земне життя може перерватись і нас тут, на Землі, не стане. Що кожна мить, яку ми проживаємо тут, є особливим даром Божим.

Коли відчуваємо скороминущість людського життя, то починаємо, в глибокому мирі, приймати те що є, дякувати Богові за те, що все це ще є для нас (бо все земне, як і ми - скороминуще), радіти тому, що все це є і старатись зробити все так, щоб те що є, стало хоч трошки кращим.
Розуміння миті, подяка за мить, дія в миті наповнюють душу радістю. Відкривається сенс життя.

Щастя, це дотик Вічності, проявлений миттю, це посмішка Бога яка відкриває Його Любов.

Подробнее
Между чувствованием или пониманием

Юрий Юрченко

Я так почувствовал, говорит один — и он прав, ведь это реальные его чувства, которым нет повода не доверять, он к ним привык, ведь они его не раз выручали и убеждали.

Я так понял, говорит другой — и он не менее прав, ведь он так всегда жил и его понимание ему всегда помогало и подтверждало его правоту.

Но ведь при этом я воспринял правоту своего видения только одним образом, то ли чувствованием, то ли пониманием и я могу в обоих случаях ошибаться, я не идеален.

Так почему же мне не попробовать воспринимать ситуацию и чувствованием и пониманием, или наоборот, и пониманием и чувствованием. Это будет двойная поддержка моего восприятия и это означает, что мое восприятие будет вернее подтверждено двумя свойствами моей личности.

Подробнее
Прощення - кілька думок на цю тему

Прощення необхідно. Усвідомлення це виникає тоді, коли в мені оселилась образа і я відчуваю її руйнівну силу, яка мене не відпускає. І тут виникає питання, як цього можна позбутися. Згодом я відчуваю і розумію, що моїх сил не вистачає. Отже, я повинен шукати іншу силу, здатну подолати образу. У цей момент у мене є можливість запросити Христа в своє серце або не запросити.

Образа настільки відриває людини від Спасителя і фіксує його в самому собі, що можна сказати, образа — це ознака гордині. Відчувати себе скривдженим, а тим більше несправедливо скривдженим — це гординя величезної руйнівної сили. При цьому людина перебуває в законсервованому стані, що вона має рацію, вона несправедливо ображена, вона має право на цю образу і створює таку закриту систему, в якій для Спасителя немає місця, Він там не потрібний, їй і без Христа там все зрозуміло.

Подробнее
Егоїзм

о. Іван Полежака

Він має тисячі проявів. Людина дбає про своє, людина прагне для себе, людина добивається свого, людина жадає щоб її похвалили, оцінили, подякували їй… Егоїзм часто ховається в формах, в яких його важко розпізнати. Але він завжди свідчить.

Свідчить, що людина внутрішньо одинока. Одинока не тому, що не має друзів і тих хто її любить, а тому що хворіє. Хворіє віддаленням від Бога. Вона, велику радість повноти життя, бажає компенсувати маленькими задоволеннями цього світу. Душа бажає вічного, а розум не знає як те здійснити і старається замінити тим, на чому знається, задовільняючи тимчасові потреби короткочасного земного життя.

Подробнее
Весь час в напрузі

о. Іван Полежака

Потрібно зробити, вирішити, допомогти, встигнути, пізнати, побачити… Весь час щось потрібно. Весь час наш розум зайнятий вирішенням багатьох проблем. Логіка говорить, що такий стан є нормальним, що все добре, бо людина повинна бути активною і повсякчас вирішувати всі нагальні проблеми. Логіка заспокоює, а душа тривожиться. Людина відчуває неспокій.
Душа тривожиться, бо ворог спіймав її і посадив у клітку. Клітка повсякчасних проблем тримає душу і не дозволяє їй розвиватись, не дозволяє їй доростати до вічності.

Подробнее
Смерть як надбання

Олександер Польшин

 «...для мене життя – Христос,

і смерть – надбання» (Флп 1,21).

Коли апостол Павло говорить: «...і смерть для мене – надбання», то це означає, що для нього смерть є остаточним поєднанням з своїм Спасителем. «Я бажав би вже померти і бути з Христом, але заради вас продовжую перебувати в тілесній одежі» (Флп 1,23-24). Така перспектива смерті, таке розуміння сенсу смерті можливе тільки тоді, коли життя апостола є життям з Ісусом, коли вже не він живе, а в ньому живе Спаситель (Гал 2,20). І коли таке стається, то тоді стає зрозумілим новий сенс смерті. Смерть набуває сенсу як остаточне здійснення повного поєднання із Спасителем.

Подробнее
Про засудження Ісуса

Олександер Польшин

 «Великий пророк устав між нами”, і:

“Бог навідався до народу свого». (Лк 7, 16).

«…одні твердили, що він добрий, а інші відказували:

Ні, - він лише народ туманить.(Ів 7,12).

 «Осанна! Благословен той, хто йде

 в ім'я Господнє, ізраїльський цар!». (Ів 12,12-13).

«Та вони закричали: Розіпни, розіпни його!».

 (Лк 23, 21).

Ті, хто з радістю зустрічав Ісуса, то були одні люди, які сподівалися, що він зможе щось змінити в цьому житті і воно стане більш прийнятним. А ті, хто потім, уже після суду, вимагали його смерті, то були інші люди, які вважали, і вони тим жили, що оскільки був суд, найвищий суд в Ізраїлі, який визнав Ісуса винним смерті за богохульство, то Ісус є ворогом Ізраїлю, і його треба стратити. До того ж він є лже-месія, якого вдалось схопити і засудити ще до того, як він накоїть всякого лиха, вдаючи з себе справжнього Месію. А таке бувало не часто, зазвичай лже-месія встигав себе проявити, наробити лиха, а потім вже інші порались з наслідками. А тут, ще до того як він наробив біди, його схопили і справедливо засудили, адже священики і синедріон знаються на таких речах. Тому вони так і кричали що його треба покарати, бо вони відчували, скільки було б лиха, якщо б Ісус все ж таки підняв повстання і почав творити свої справи і руйнувати звичне життя. Це були люди, які поважали закон, поважали владу, І тут не було ніякого затьмарення розуму, чи ще якогось безумства. Це була може й не зовсім свідома, але емоційна і правильна реакція людей, впевнених у справедливості суду, і які не хочуть собі непотрібного лиха на свою голову.

Подробнее
Тези до побудови спілкування навколо Євангелія

Олександер Польшин

 І вони постійно перебували

 в навчанні Апостолів, в спілкуванні

 і ламанні хліба, і в молитвах. (Діяння 2, 42).

А. Метою спілкування навколо Євангелія є навчитись розуміти себе через розуміння іншого учасника спілкування.

В. Предмет спілкування - обраний текст із Євангелія.

С. Умови для досягнення мети спілкування:

Подробнее
«Благодарю Тебя, Господи, за Твою любовь ко мне…»

Юрий Юрченко

Недавно мне пришлось коснуться темы благодарения и как всегда, когда пытаешься об этом говорить, то начинаешь сам лучше понимать, а главное переживать, обсуждаемую тему.

Я для себя понял вот что, благодарение – это дарение блага, но прежде чем что-нибудь дарить, необходимо это иметь. Часто ли я сам об этом задумываюсь? Ведь часто говоришь слова, которые не наполнены смыслом и содержанием. 

Подробнее
ПОБЕЖДАЙ ГРЕХ ТЕРПЕНИЕМ

Юрий Сальтевский

«Не знаете ли, что бегущие на ристалище бегут все, но один получает награду? Так бегите, чтобы получить» (1 Кор 9:24-27)

В жизни духовной, как и в спорте, достигает результатов лишь тот, кто больше затрачивает сил. Как и бегущие на ристалище: «Бегут все, но один получает награду».

Как в спорте мы тренируем тело – так в искушениях тренируем дух. Дух тренируется терпением! «С великою радостью принимайте, братия мои, когда впадаете в различные искушения, зная, что испытание вашей веры производит терпение; терпение же должно иметь совершенное действие, чтобы вы были совершенны во всей полноте, без всякого недостатка» (Иак 1:2-4).

Подробнее
Звертаємось до Бога

о. Іван Полежака

Просимо Його щоб дарував здоров’я нам, нашим рідним, друзям, знайомим та не знайомим. Благаємо, взиваємо, а то і кричимо: «Господи, зціли. Господи, спаси». А потім очікуємо, що Господь допоможе. 
Бог допомагає. Допомагає, бо в наших незрілих проханнях є довіра до Нього і зачатки любові, на які не можливо не відповісти. 
Допомагає щоб ми збагнули що хвороби фізичного тіла, то запобіжник душі. Коли душа гине в прірві гріховній, включаються механізми, які змушують нас повернутись від падіння до спасіння. Фізичні та душевні страждання виривають нас із суспільних перегонів до прірви.

Подробнее
Чи багато нам потрібно, щоб бути щасливими?

о.Іван Полежака

Щастя не залежить від наших статків. Не залежить від посад. Не залежить від досягнень в цьому світові. Щастя це мить поєднання з Тим, хто є Щастям нескінченним. Це мить поєднання з Богом. Зрозумівши що щастя лише там, де Бог, ми перестаємо ганятись за ілюзією щастя, яку пропонує нам світ, а повертаємось до Першопричини, до Джерела всього.

Подробнее
Істинно, істинно кажу ва

о. Іван Полежака

Бог дав нам Своє Слово. Коли ми слухаємо Його і живемо по Слову, то дозволяємо Слову Божому здійснюватися в нас: «Істинно, істинно кажу вам: хто слово Моє слухає і вірить у Того, Хто послав Мене, той має вічне життя і на суд не приходить, а перейшов він від смерти до життя.»

Подробнее
С ПРАЗДНИКОМ ВОСКРЕСЕНИЯ ХРИСТОВА С ПРАВОСЛАВНОЙ ПАСХОЙ

Юрий Сальтевский

Дорогие братья и сестры! Поздравляю вас с Великим Днем воскресения Христова. Желаю всем в этот День обратить внимание на Христа, отыскать Его в своем сердце и принять Его всею душой. Услышьте Его и обратитесь к Нему, ответьте на Его любовь, ибо Он – единственный наш Спаситель. Он искупил нас у зла и смерти ради жизни – и жизни вечной. Всем вам желаю искреннего обращения, духа и просветления, а так же веры, любви и надежды.

Подробнее
Ми шукаємо Бога

Тиша входить в життя, а разом з тишею і Бог. Ми відчуваємо Його всім своїм єством. Він з нами. Він в нас. Ми розуміємо, що все своє життя шукали не Його, а свого уявного Бога. Бог завжди був поруч, а ми не могли з Ним спілкуватись, бо були сконцентровані на своїх уявленнях, а не на реальності, якою є Бог.
Бог дивний. Заради нас Він прийшов на Землю. Заради нас Він страждав і розіп’явся. І це Він омив нас світлом Воскресіння.
Бог заради нас. А ми? Ми заради Нього?
Христос воскрес!
Воістину воскрес!

Подробнее
Дія без Бога завжди сліпа

о. Іван Полежака

Дія без Бога завжди сліпа. Якою б правильною, правдивою, важливою, величною вона нам не здавалась, дія без Бога залишається сліпою.Те що ми будуємо – розсиплеться, те що стережемо, буде знищене. «Коли не Господь будує дім, даремно трудяться будівничі; коли не Господь береже місто, даремно пильнує сторожа.» Пс.126,1-2. Так Бог, через псалом, говорить про наші дії без Нього. Короткочасна перспектива і короткочасна вигода завжди поступаються перед Вічністю.

Наша ненька Україна проживає дуже складні часи. І якою вона вийде з цих часів, залежить і від нас. Крим, Донбас, вибори – виклики які не обходять жодну свідому людину. Ми хочемо, щоб Україна стала цілісною, щоб ми мали доброго президента, щоб життя наше стало гідним. Ми хочемо. А що робимо для цього? Пропагуємо і відстоюємо свою чи чужу думку? А хто із нас, в гонитві за світлим майбутнім зупинився і запитав себе: «А де тут Бог? Боже, як нам жити, щоб наша Україна стала Твоєю, бо лише з Тобою можна досягти миру та добробуту?»

Подробнее
Прощение

(Кратко из беседы трех христиан на тему «Прощение»)

Прощение — это изменение отношений. Ибо пока нет прощения, отношения не меняются, обида живет. Человек может быть уже умер, а моя обида живет. Она вне времени.

Прощение не обрывает отношения, оно меняет их суть, их качество.

Здесь важно ответить на вопрос: «Как я могу это сделать?».  Ответ на него может подвести человека к важности и необходимости покаяния.

Покаяние — это действие смирения.

Здесь есть два момента: когда я понимаю, что в другом человеке я ничего изменить не могу, и когда я, мучаясь от внутренней разрухи и своего бессилия, могу наконец пригласить туда, Того, кто сильнее меня — Христа. Здесь есть шанс на перемену ума и построение моих отношений с Ним.

Подробнее
Третій тиждень посту

о. Іван Полежака

Господь наближається до Голгофи. Наближається щоб грішні люди розіп’яли Його тіло за гріхи їхні. Господь іде, щоби свідомо віддати себе в жертву за гріхи людські. З Господом наближаємось до Голгофи і ми. Господь розкриває перед нами перспективу життя, а сатана через обставини життя, через знайомих і незнайомих, через потреби тіла, налаштовує нас до того, щоб ми кричали: «розіпни Його!» і, звершуючи гріхи, вбивали цвяхи в Його тіло.
Що вибираємо? Навіщо розпочали піст? Навіщо йдемо до Голгофи? 
Щоб розпинати Ісуса Христа, чи щоб співрозіп’ятись з Ним і воскреснути?

Подробнее
Сила духу

о. Іван Плежака

Сила духу також людьми сприймається по різному. І ніколи немає гарантії того, що людина сильна духом не втне якоїсь дурниці і не почне руйнувати світ. Сила духу людини, без дії Божої в людині є небезпечною зброєю. Приклад тому апостол Петро. Коли він побачив загрозу для Христа, то з точки зору людської, поступив дуже сміливо і проявив чималу силу духу. Він не побоявся витягнути меч і захищаючи Вчителя, відсікти вухо слузі Каяфи. Але Господь знав справжню вартість всього, що відбувається і все розставив на свої місця. А вже за декілька миттєвостей ми спостерігаємо за слабкістю духа апостола Петра, коли той відмовляється від Господа. А як ми можемо оцінити Силу Духа Самого Господа, коли Він маючи силу змести все негідне і несправедливе та установити гідне і справедливе, смиренно пішов на страждання, розп’яття і смерть?

Подробнее
Не важливо кого ми любимо, важливо як ми любимо

о. Іван Плежака

Бог не чекає від нас великих звершень, не чекає від нас величних подвигів, не чекає від нас вирішальних перемог. Він чекає від нас набагато більшого, безмежно важчого, безкінечно важливішого: подяки і смирення

Подробнее
Наше земне життя це дорога від народження на Землі до народження у Вічності

о. Іван Полежака

Наше земне життя це дорога від народження на Землі до народження у Вічності. І дорога життя обов’язково приводить нас до дивної, неначе з якоїсь казки, гори зі схилом. Підійшовши до гори ми можемо подивитись вниз і побачити що поверхня схилу покрита слизьким, приємним покриттям, як мокра глина. По Такому покриттю нам хочеться поковзатись несучись до низу. На дорозі до низу є і трампліни, підлітаючи на яких нам перехопить дух; і круті спуски, які підіймають адреналін; і пологі ділянки, на яких можна перепочити від вражень. Спускаючись, можна отримати цілу гаму задоволень. Але…

Подробнее
Одинока душа… Скільки їх? Скільки тих, кого не почули, не зрозуміли, не прийняли, не оцінили…?

о. Іван Полежака

Як би людина себе не тішила, як би не задовольняла, як би не насичувала, душа її завжди буде залишатись голодною, аж доки людина не зрозуміє свою спрагу і не повторить вслід за Матінкою Божою: «Ось я Господня слугиня: нехай зо мною станеться по Твоєму слову!» Лк.1,38. І як Марія запліднилась Духом Святим і стала Богородицею, так і людина з дією Божою готує себе до подібного. І прийнявши в себе Духа, старається, оберігати себе від всього, що вбиває в ній Духа - як вагітна жінка яка хорониться від негативу.Плоди Духа наповнюють її дарами і людина стає багатою і потрібною.

Подробнее
Різниця теології і дещо в залишку

Олександер Польшин

Нам сказано – розрізняйте духів. І часто це розуміється так, що треба дивитись назовні себе, щоб розрізняти чиїхось духів. Хоча більш важливим є вміння розрізняти своїх власних духів, знати про себе – в якому дусі я зараз перебуваю. Таке перевертання відбувається і в розумінні настанови «не судіть». Тут теж найчастіше розуміється про те, щоб не судити інших, хоча більш важливим є не судити себе. Тому що себе треба не судити, а розуміти, так само як і інших – розуміти, а не судити.

«Розуміти» не означає «схвалювати, погоджуватись». Ми не можемо зрозуміти природу самого зла, але можемо зрозуміти, чому певна людина стала чинити зло іншим людям. Тому коли я хоча і не погоджуюсь з тим, що людина робить або говорить, я можу зрозуміти, чому вона таке робить, або таке говорить. Це розуміння дає мені сили протидіяти, не руйнувати свою душу і краще розуміти іншу людину, а не відповідати образою на образу, лайкою на лайку. Це і буде початками шляху від «старої» до «нової» людини, перетворенням «теології різниці» в практику буденного, але «нового» життя.

 

Подробнее
Дорога далека

О. Іван Полежака

Дорога далека. Навколо темінь і грязь. Темінь не перечекати і грязь не обійти. Треба йти.

Йде людина. Темінь плутає, грязь вимазує, сили виснажуються. Де темінь, де грязь, де людина? Все перемішалось. Не відрізнити.

Сонячний промінь болюче врізається. Б’є в очі і, одночасно, проявляє все. Тихе озеро, з чистою прозорою водою дзеркалом стоїть перед людиною. Людина підходить і жахається, бо чудовисько з суцільної грязі відображається в дзеркальній воді.

Змиває людина грязь. Шар за шаром від себе віддирає, цілими кусками відкидає, тіло своє біле прозорою водою омиває.

Подробнее
Без Бога любові не існує

о.Іван Полежака

Коли мені чогось хочеться, то це зовсім не означає що того самого хоче Бог. Ми, люди, схильні до любові і нам хочеться любити і бути любимими, але без Бога любові не існує. Без Бога є: «мені хочеться», «мені здається», «мені потрібно»… 

Подробнее
Бог стукає до кожної душі і кличе до покаяння

о. Іван Полежака

Вчора ввечері, о 21 годині ми молились за Україну. Думаю що багато людей молилось, бо отримав багато запрошень на цю молитву. Дякую ініціаторам доброго діла. Дякую і пропоную розширити цю справу і кожного дня о 21 першій годині до молитви доєднати ще й покаяння. Бо багато гріхів висить над Україною і «злоба їхня піднімається до Мене». Бог терпить, але попереджує. Крим, події на Сході, події в Азовському морі…, все це попередження для нас. Особливо давлять в наш час гріхи непрощення. Скнилівська трагедія і безкарність винуватців, смерті від мажорів, гибель рідних на війні…, корупція, продажність та безкарність дій можновладців, бездіяльність органів правосуддя…, породили ненависть яка раковою пухлиною поїдає Україну і загрозливо нависає над іншими державами. Кожна людина має свої гріхи. Кожен гріх відкриває двері до знищення людини носія і нависає над іншими. До чого йдемо? Чого прагнемо?
Покаялись жителі Ніневії і відвернув Бог зло від них. 

Подробнее
Кожна людина може загинути по своєму, а може і спастись

о. Іван Полежака

«Сходила на прощу і після прощі захворіла. Мабуть чистка розпочалась?» «Почала ходити до церкви і почала хворіти. Мабуть боротьба за душу загострилась?» «Сильно хворію, мабуть я дуже грішна». Знайомі слова. Правда? Хтось їх чув. Хтось – сам промовляв.
Що робити? На прощі не ходити? Про церкву забути? Посилити молитву та покаяння щоб прощення гріхів дістати? Вирій запитань народжується в голові, коли людина починає хворіти. Особливо коли хвороба дошкуляє сильно. І завжди, в таких ситуаціях, поруч з’являються «добрі» християнські радники, які розкажуть які молитви, до яких святих і в якій послідовності промовляти; як часто сповідатись; до якого священика, до якого храму і навіть до якої конфесії ходити. Чудернацькі бувають поради. Та чи є лікарями такі радники? І чи, тим паче, є вони лікарями душ людських? І чи вилікували вони себе?
А як Господь дивиться на це?

Подробнее
«Мене використовують»

о. Іван Полежака

Гарний і благодатний час, коли ми помічаємо що нас використовують. Головне не зациклитись на тому, що ми помітили, а піти далі, спрямовуючи свої помисли до Бога, щоб в Його світлі відслідкувати свої мотивації і зрозуміти вартість дій. В Божому світлі ми не будемо докоряти людині за те, що вона використала нас в своїх цілях і переклала свій труд на наші плечі а, скоріше за все, попросимо у неї вибачення за те, що своїми діями заважали їй робити власні кроки до спасіння. І, звичайно ж, нам захочеться перепросити у Бога і подякувати Йому за Його віру в нас і за надану можливість звільнитись від впливу злих сил.

Подробнее
“Я люблю тебе”, - слова які ми можемо повторювати безкінечно, коли закохуємось

о. Іван Полежака

"Я люблю тебе", - слова які ми можемо повторювати безкінечно, коли закохуємось. А потім, коли весілля відгуляли, важливі для нас слова потроху забуваються і, у більшість людей, стираються з пам'яті, або ж починають викликати сором. 
“Я люблю тебе”, - слова які конче потрібні кожній людині. Ми хочемо їх чути, ми хочемо відчувати, що нас люблять. І не важливо хто ми є. І не важливо скільки нам років. Ми хочемо чути ці прості слова: “ Я люблю тебе”. Але, життя йде, рік змінюється роком, а ці слова не промовляються для нас. Ми чекаємо і самі не промовляємо. Бо “все і так ясно”. Або ж “він, чи вона, не заслуговує” Або ж “мене ніхто не любить, то і я буду їм відповідати тим самим”. Скільки їх, тих “або ж”, страшних і дуже страшних. І кожне “або ж” прагне знищити нашу душу.

Подробнее
Розіп’яли Ісусу Христа, поховали, а Він воскрес

о. Іван Полежака

Розіп’яли Ісусу Христа. Поховали. А Він воскрес.
Закопали Гріб Господній. Зарили Хрест на якому був розіп’ятий Ісус Христос. Постарались знищити і сліди перебування Господа на Землі. 
Одні знищували та ховали. Інші віднайшли та відновили. Хрест воздвигнули, а Гріб Господній засяяв Благодатним вогнем.
Церква установила одне з найбільших (двунадесятих) свят Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста Господнього. Навіщо?
Щоб ми могли возвигнути Хрест Господній в своїй душі і, поєднавшись з Тим, Хто був розіп’ятий на ньому Щоб ми відродились до Життя. Відродились на славу Бога.

Подробнее
Не можу не дивуватися нам, людям

о. Іван Полежака

Не можу не дивуватися нам, людям. Ми бажаємо щастя. Зо всіх сил стараємось бути щасливими. І Бог того бажає. І Бог старається щоб ми були щасливими. Він в Своїй безмежній любові і по Своїй милості до нас обдаровує нас щастям, омиває нас ним, а ми… Ми не щасливі. Ми маємо своє бачення щастя і прикладаємо зусилля щоб досягнути його, свого щастя. Але…, коли, навіть, досягаємо того про що мріяли, то певний час радіємо тому, але щасливішими не стаємо. На горизонті з’являється новамрія і ми знову діємо. Деякі люди серйозно вважають що дія і є щастям. Та чомусь їхні очі не променяться щастям. Навіть коли вони роблять те, що їм подобається. В той час вони отримують задоволення, але щасливішими не стають.

Подробнее
Часом все повстає так ясно...

о. Іван Полежака

Часом все повстає так ясно і стає таким важливим, що хочеться донести те до всіх людей, розповісти через засоби масової інформації, написати книгу, кричати на перехрестях, або ж донести те хоча б тим, хто поруч. Ох, як важливо в такі моменти зупинитись і задати собі просте питання: «Чи від Бога та ясність?»

Подробнее
Звідки прийде нове дихання для України?

Мирослав МАРИНОВИЧ

ПЕРЕХІД ВІД ТАКТИЧНИХ МАНЕВРІВ ДО СТРАТЕГІЧНОЇ ВІЗІЇ

Отож, я закликаю до духовної непокори – але цього разу не владі, а нашим хибним колективним стереотипам і власним спокусам. А це означає утвердження духовної альтернативи всьому, що руйнує наш духовний світ:

нас схиляють зраджувати – ми будемо вірними своїм ідеалам;

нас змушують продаватися – ми станемо непідкупними;

нас привчають брехати й халтурити – ми будемо відповідальними;

нас штовхають до ворожнечі – ми шукатимемо порозуміння;

нас переконують, що жити чесно означає приректи себе на програш – ми ж будемо певні, що від цинічної аморальності програють, навпаки, безчесні.

Потенціал для цього в Україні є, альтернатива в особі молодого покоління вже визріває, ідеї уже бродять – бракує лише того імпульсу до самоорганізації, що дається лише з волі Святого Духа, Який і «очищає нас від усякої скверни».

Подробнее
Заради одного Закхея

Олександер Польшин

І про цю людську іпостась Ісуса, яка спеціально звернена до нас, яку ми можемо збагнути, щоб порівнювати його мотиви і поведінку з нашими власними мотивами і поведінкою, про це ми не тільки можемо, але і повинні розмірковувати. Адже Ісус не просто мандрівник у Космосі, але прийшов спеціально до нас і заради нас, як він і сам говорить. Прийшов для того, щоб навчити нас такому спілкуванню, у якому здійснюється наша любов один до одного і до нього, нашого Спасителя, разом і одночасно. Щоб ми могли з радістю, як Закхей, голосно сказати один одному: «…і за все, чим скривдив, віддам вдесятеро…».

Подробнее
НА РАЗЛОМЕ ЭПОХ – II

Юрий Сальтевский

Перемена человека ветхого, живущего в одном мiре (земном), на человека Нового, живущего в двух мирах (земном и небесном), возможна только через дар веры, с которым ему дается и дар Святого Духа, делающего его сыном Божиим или дочерью по благодати.

Плоть – смертна, а дух – бессмертен, и потому человек, теряющий духа, теряет вместе с ним и бессмертие, становится смертным. Подчиняя же плоть духу, он, наоборот, делает ее бессмертной, обоженной и обновленной, обновляя ее обновлением Святым. В этом случае устанавливается верная иерархия в человеке, в которой он являет собой образ Божий, где плоть находится в подчинении духа. 

...призывает Христос через познание истины, которая делает нас свободными: «Познайте истину, и истина сделает вас свободными». Об этом же напоминает и Павел: «К свободе призваны вы, братья, только бы свобода ваша не была поводом к угождению плоти» (Гал 5:13).

Этот переход человека в вечность не может быть осуществлен без любви. Ибо у рожденных от Бога она есть, и является отличительным качеством их отношений с Богом и друг с другом.

 

Подробнее
НА РАЗЛОМЕ ЭПОХ – I

Юрий Сальтевский

Бог взирает на мир из вечности, но творит его во времени и пространстве. Все вещи осуществляются в Боге через порядок, который ведет их к осуществлению. В этом порядке Вселенной каждая вещь находится на своем месте, и каждая «стремима к своим берегам»: Бог вызывает вещи из небытия, и каждая из них имеет свое назначение: камень, цветок, растущее дерево; вся растительная природа, животные, люди, ангелы – все имеет в себе начало, все откликается на зов Божий, который ведет их «к берегам различным», все они устремлены к Богу: «Вселенная – это огромное море, и каждая вещь в ней должна найти свой порт, для каждой уготован причал, и этим движима Вселенная. Ибо у каждой вещи есть предназначение, к исполнению которого она и призвана» (Франко Нембрини). Высшее же предназначение имеет человек, ибо он создан по образу и подобию Божию, и как образ Божий имеет свободу выбирать: употребить жизнь свою на Добро, обратив ее к Богу, – или на зло, отвратив ее от Него.

Подробнее
Мир внутри меня и мир снаружи

Юрий Юрченко

Святые Отцы, опираясь на Слово Божие, дают простой рецепт: «изменись сам, и мир вокруг тебя изменится». Бог говорит: «Не бойся, иди за мной».

Настоящая перемена себя в своем восприятии происходит только в доверии к Богу, когда Бог занимает в нашей жизни Свое место, а мы свое. И мир открывается по-другому. И не потому, что он изменился. Это мы изменили точку своей опоры. Точка опоры в Боге позволяет нам не защищаться от мира, а становиться теми, кто мир понимает и кто миром управляет.

Подробнее
Входимо в Великий піст. Як пройдемо? Скільки разів упадемо?

о. Іван Полежака

Входимо в Великий піст. Як пройдемо? Скільки разів упадемо? Не святі ми. Без падінь не обійтись. Але падіння можна полегшити, якщо дотримуватись двох обмежень:
1. Не їсти себе.
2. Не їсти ближніх. 

Подробнее
Прощення

о. Іван (Полежака)

Простіть мені, люди добрі, бо грішна я людина. Прости мені Боже милостивий, бо немає того гріха, якого б я не вчинив. Грішна я людина і гріх мій є завжди переді мною. Але, як то не дивно, гріх не перекриває життя. Можливо тому що розкаяний. Можливо тому що Господь попереду. Але вчасна пам'ять про гріхи які вчинив сам, не дають мені можливості засуджувати іншу людину, а допомагають зрозуміти її і, з Божою допомогою, пітримати там де вона сама може впасти. Хто без гріха? 

Подробнее
Твое главное дело — это ты сам

Андрей Баумейстер

Мы переживаем эпоху нового мракобесия? Темные века религиозного невежества пришли на смену "научному мировоззрению" 60-70-х гг. прошлого века? Такие утверждения можно услышать от многих современных "вольнодумцев" и "атеистов". Они с почти религиозным пафосом проповедуют новое просвещение и "здравый смысл". Но эти просветители, указывая на реальные факты, устанавливают между ними ложные связи, что приводит к ложным выводам. Действительно, с конца 80-х происходит поворот к религии (параллельно с волной интереса у оккультизму, магии, к экстрасенсам и целителям). Действительно, вчерашние советские люди вдруг становятся пламенно верующими и убежденными националистами. Но дело здесь не столько в какой-то сознательной политике властей, направленной на "оглупление масс". Конечно, ограниченными людьми легче управлять. Но это не значит, что те, кто управляет, являются интеллектуалами, придерживающимися какого-то стройного и коварного плана. Для сознательной "политики мракобесия" точно также нет ресурсов, как и для повышения статуса "научного мировоззрения". Не только наука утратила свой социальный статус. По моим наблюдениям и религия уже не вызывает прежнего интереса. Времена страстных межконфессиональных разборок постепенно уходят в прошлое. Остается стихийное и бытовое обрядоверие. Молодые люди видят в религиозных спорах все меньше смысла. Единственная тема, которая все еще подогревает страсти — это национализм и языковой вопрос. Это последний ресурс политиков, пока еще действенный (увы). Но основная проблема не в том, чтобы иметь "научное" или "религиозное" мировоззрение. Также не в том, чтобы иметь "национальное самосознание". Сегодня проблема в том, чтобы вообще иметь хоть какое-то мировоззрение или самосознание. Но только свое собственное. Для чего? Для того, чтобы быть самим собой. Твое главное дело и твое главное "самосознание" — это ты сам. И если ты сам себе не интересен, ничто не послужит тебе на пользу. Ни религия, ни наука, ни нация, ни язык, ни весь мир с его чудесами и богатствами...

Подробнее
Суть християнства

о. Іван Полежака


Важливо, дуже важливо навчатись молитві і не менш важливим є навчатись слухати. Бог відповідає. Відповідає так, щоб приклавши зусилля до слухання ми навчались слухати Вічність. Через свої відповіді, частіше за все несподівані для нас, Бог спонукає нас до духовної праці, яка повертає людину від зовнішнього сприйняття світу, до внутрішнього пізнання і оприсутності в Бозі. Суть християнства полягає в тому щоб навчитись слухати Бога і провадити спільне життя з Богом. А для досягнення цього без Христа не обійтись, бо Він Дорога і Він Двері. Він Той, хто віддав Себе нам, щоб прийняти нас.

Подробнее
ОБРАЗ

Юрий Сальтевский

Мы не живем на высоте духа и в глубине сердца: у нас все на поверхности! Мы живем на периферии человека – в духовной дремучести, – и нам не стыдно; нам не хочется покидать ее потому, что мы к ней привыкли. Поэтому в нас так мало душевной чистоты, высокой нравственности, и той загадочной красоты, которая спасет мир. Нас интересует жизнь на поверхности, причем, до самых ее мелочей: в политике, экономике, войнах. Нами вовсе заброшен внутренний мир, как будто и нет человека!

Школа – это духовная темница, в которой приучают к поверхностному восприятию мира, принуждают жить в духовной дремучести. И оттого, что увеличивают срок отбывания в ней до 12 лет, дремучести не убавится. В ней отсутствует жизнь, отсутствует творчество, культура – все то, в чем должен вырастать человек. Ребенок получает в ней навыки, и за 12 лет он будет получать их еще больше; но внутренне он не растет, не очищается, не обретает личностной формы – нет образа, по которому он создается! Так называемое среднее образование не имеет человеческого образа. Но его не имеет и высшее. Оно вообще не имеет образа!

 


Подробнее
ПОСТПРАВДА

Кирилл (Говорун), архим.

Почему богословы должны беспокоиться о феномене постправды, который на первый взгляд кажется политическим? На мой взгляд, постправда – это не только политический, но и богословский феномен. Постправда по своей природе нехристианская. Ее сестра – откровенная ложь, с которой у них общий отец. Отдельные христиане и даже целые церкви могут выступать за пост-правду, потому что она ублажает их ресентимент по поводу многих вещей в современном обществе, которые вызывают недовольство, в том числе справедливое. Христиане все равно не должны уступать искушению постправды, но должны стоять за истину.

Подробнее
Дозвіл і заборона

Олександр Польшин

Може якраз досвід заборони і полягає в тому,  щоб зрозуміти – коли вона здається нам зрозумілою і не важкою, то ми не усвідомлюємо і не розуміємо справжній сенс, глибину і значення відповідної заборони. Хоча Адам і був створений через дозвіл і заборону, і мав в собі можливості і механізми, щоб усвідомити різницю між забороною і дозволом, і зрозуміти, що заборона це не дозвіл, і виконувати заборону треба в інший спосіб, ніж дозвіл. Та глибина цього розуміння виявилась недостатньою. Але Адам не перепитував, а Бог не пояснював.

Отже, хто тут винний? Може й справді винний Бог? А може й справді все це розраховане на наше дорослішання? На те, щоб з дитячого розуміння Божих заборон приходити до дорослого розуміння, коли заборони насправді є виявом свободи.

Заборона як свобода, і свобода як заборона – таке  парадоксальне поєднання – може це й справді для дорослої свідомості, для дорослої людини?


Подробнее
Вполювати Ісуса

Олександр Польшин

Так, Ісус є чиста Жертва за наш гріх. І приніс Він себе в жертву Богу-Отцю добровільно. Але не нам, людям. Він поклав Себе як Жертву до ніг Бога-Отця, але не до наших ніг. Тому Бог-Отець лише прийняв покладену до Його ніг жертву Ісуса. Але нам до наших ніг не покладена жертва Ісуса. Отже, ми не можемо сказати, що ми «приймаємо» Його жертву. Нам ще треба «вполювати» Ісуса, щоб Він став «жертвою» і для нас.

Подробнее
Я тут дома

Юрий Юрченко

Я думаю, что самое важное - это ответить себе самому на вопрос: «Я тут дома или нет и если нет, то где мой дом?»

Нам всем нужно обрести свой дом, и тогда мы сможем наводить порядок в нем. Никто за нас этого не сделает, только мы сами. А  отговорки, что не все от меня зависит, это только самооправдание для своего утешения. Вся моя жизнь зависит от меня, я принимаю решения, я строю отношения и даже в вере от моей свободы воли зависит, принимаю я Бога или нет.

Ответь себе на вопрос: «Где мой дом?». Найди его, полюби его и наведи в нем порядок.

Подробнее
Скільки Ісусу треба апостолів

Олександр Польшин

Ісус прийшов в наше життя щоб кожного зробити подібним до Себе, зробити нас Своїми апостолами – свідками і носіями «життя у Христі».

Церква – тіло Христа. Це так, тільки не треба цей образ уявляти собі надто фізіологічно. В «тілі Христа» немає шлунку, чи печінки. Тіло – це символ особливої близькості, особливої приналежності – символ повноти взаємо-спілкування. Такою близькістю і взаємо-спілкуванням і жив апостол Павло. Його головною метою було і залишається – навчити нас такій близькості з Христом, такому взаємо-спілкуванню з Христом і «у Христі».

Як від початку, так і зараз, головною метою, як першого, так і останнього 15-го «апостола народів», залишається – допомогти нам, навчити нас бути справжніми апостолами Ісуса Христа.

Подробнее
Бог кличе

о. Іван Полежака

Святі Отці, опираючись на Слово Боже, дають простий рецепт: «Змінись сам, і навколо тебе зміниться світ». А Бог говорить: «Не бійся, йди за мною». Дійсна зміна себе в своєму сприйнятті відбувається лише в довірі до Бога, коли Бог посідає в нашому житті Своє місце, а ми своє. І світ відкривається по іншому. І не тому, що він змінився. Це ми змінили точку своєї опори. Точка опори в Богові дозволяє нам не захищатись від світу, а ставати тими хто світ розуміє і хто світом керує. 

Подробнее
«Неотличение зла»

Ольга Седакова

Сахаров, Аверинцев, Лотман... многие из этих людей были моими учителями. Это был мой круг людей. Вся моя взрослая жизнь прошла в этом кругу. И тогда мне казалось очевидным, что каждый должен стараться быть на них хоть в чем-то похожим. Те гиганты ушли. Но и сейчас люди подобного масштаба тоже есть, я уверена. Потому что без праведников не стоит селение. Но кто их услышит, этих людей? На телевидение их не пускают. Их просто не слышно.

Подробнее
БЕЗ ПРАВДИ СВІТОВІ СПРАВДІ КІНЕЦЬ

Мирослав Маринович

Мирослав МариновичОстанні місяці, ніби спалахом, освітили проблему, про яку людство здогадувалось уже давно, проте досі ніяк не хотіло надавати цьому вирішального значення. Йдеться про спроможність світу жити за правдою. Виявляється, давній солженіцинський заклик «Жить не по лжи» сьогодні втрачає свій сенс, бо розрізнити правду від брехні людям стає щораз важче.

Термін «постправда» у світових медіях спалахнув, наче жмуток сухої соломи. Навіть несила й установити його авторство, бо на нього претендують уже кілька авторів. За всієї своєї умовності, термін цей добре передає відчуття, що світ опинився поза звичною дихотомією «правда – брехня». Мало того, це не просто модний термін – постправда. Щораз більше говорять про те, що це – новітня «зброя масового знищення».

Більшість висновків, поданих нижче, визріли в мені інтуїтивно впродовж останнього року, проте сьогодні для мене вже цілком очевидно, що я не зміг би захистити своє авторство щодо жодного з них. Це той випадок, коли ідеї витають у повітрі. Тому я легко зрікаюся того авторства, пропонуючи натомість лише свою інтерпретацію того, про що сьогодні говорять усі.

Подробнее
«Чи багато серед вас мудрих…?»

Олександр Польшин

... саме по собі знання потребує лише гарної пам’яті, але не змушує нас змінюватись у відповідності з цим об’єктивним безособовим знанням. А згадка про досвід зустрічі з миром Божим, коли ми на мить стали «іншими», стали особистістю в присутності нашого Творця, згадка про це може збентежити і налякати. Тому що нагадує нам про реальну можливість стати «іншим», про можливість «метаної» - переміни наших бажань, думок і поведінки від звичних і передбачуваних до тих «нових» почуттів, до «нового» життя, до якого нас закликає Господь Ісус Христос і про реальність якого свідчив і апостол Павло, і всі незлічені свідки Христа. Які теж часто не були дуже вже «мудрими». Зате мали в собі мудрість від Духа Святого і радість миру Божого, яку ніщо не могло від них відняти. Бо вони пізнали «нову» теологію, теологію «суми», в якій Бог і людина разом перебувають в мирі Духа Божого.


Подробнее
Мир между нами и мир в душе

Юрий Юрченко

Мир внешний, мир отношений — это двусторонний процесс, когда оба хотят мира и к нему стремятся. И если такого обоюдного стремления нет, то мира быть не может.

Я долго думал, почему призывы к миру, к молитве за мир, усиленная борьба за мир в Украине у меня вызывает скорее внутреннюю настороженность, чем радость и желание ее поддержать. Ведь умом я понимаю, что желание жить в мире – это нормальное желание нормального человека, а тем более христианина, которого Христос призывает не только к миру, но и к любви, и любви врагов своих.


Подробнее
Дуже дивний вислів: де труп, там зберуться орли

Олександр Польшин

Так, ми християни, вибрали для себе символом нового життя – хрест, символ смерті. Але це символ смерті старої людини. І ми знаємо – щоб увійти до нового життя, немає іншого шляху, як через смерть, через хрест.

Нове життя починається дещо раніше, ніж відкриваються райські брами, воно починається ще тут, серед земного життя, зі смерті старої людини. Тільки християни, що знають нове життя, можуть збиратися там, де Труп, там, де Воскресіння.

І звичайно, в слові «зберуться» виразно видно і майбутні християнські спільноти, і всю християнську Церкву, для яких центром нового життя стануть Страсний тиждень і Воскресіння з мертвих Сина Людського. Слова Ісуса «де буде труп, там зберуться орли» - своєрідне пророцтво про майбутню християнську Церкву, про всіх християн, що будуть зібрані, і вже збираються, «від чотирьох вітрів» Його смертю і Його Воскресінням для нового життя в єдності спілкування зі своїм Спасителем. 


Подробнее
УКРАИНА НА РАЗЛОМЕ ЭПОХ Часть II

Юрий Сальтевский

Административная пирамида строго выстроена на подчинении одних людей – власти других: нижних – вышним; нижние эшелоны власти подчиняются вышним. И потому, делающий себе карьеру, человек всегда стремится от нижних к вышним. Понятно, что в такой системе начальник всегда прав, а виноват подчиненный; и это чувство зависимости сдерживает развитие волевых качеств человека, который в данной системе «ценностей» превращается в раба – тем большего, чем выше он поднимается по ступеням власти. Поднявшийся на самый верх, человек полностью зависит от всей пирамиды, ибо отношения власти и подчинения охватывают всех ее членов во всех измерениях их жизни. Такая система никогда не допустит в себя свободных, и потому, никогда не освободит от рабства народ. Свободные члены общества остаются на дне пирамиды, в то время как продающие свою свободу поднимаются наверх. Важно и то, что движение по лестнице власти не позволяет человеку сохранить в себе какие-либо нравственные качества. Здесь вырабатываются свойства, противные человечности: ложь, лицемерие, тщеславие, лесть: «Рассчитывать на какую-то их «совесть», «доброту», «человечность», «разумность» и т. п. в этом их стремлении нелепо, ибо это не соответствует природе феномена власти» (1). Чем больше человек прогибается под властью вышних, тем больше он начинает мстить нижним, лишая их присущих им прав и достоинств. Поэтому система власти быстро загнивает и силами революционной толпы сменяется «новой», по сути дела такой же административной системой, только с другой идеей и другим названием. Со временем она так же опошляется, и готовит себя к следующей смене. Этот замкнутый круг – порочен, и должен быть разорван верой, которая выводит людей из хождения по тому же кругу в сферу совершенно новых отношений – нравственных, где система власти и подчинения упраздняется человечностью. 


Подробнее
УКРАИНА НА РАЗЛОМЕ ЭПОХ Часть I

Юрий Сальтевский

События, которые происходят сегодня в Украине и в міре, помогают людям осознать себя и окружающих, как носителей определенных ценностей: социальных, национальных, религиозных – и разобраться в них: разобраться в себе самих, в людях, которые этими ценностями живут, в путях, которыми они их приобретают, и плодах, которые совместно приносят. Что служит ценностью для человека, как соотносит он с ними свою жизнь? Как ценности влияют на людей, как они меняют их, во что превращают, и к чему ведут? Как люди в свою очередь влияют на идеалы и ценности, которые они приняли в свою жизнь, и какие ценности являются действительно истинными? 


Подробнее
Переміна розуму – як це?

Олександр Польшин

Фарисеї запитують у Ісуса: «Чи є дозволеним платити податок кесарю»? Тобто, якби це залежало від тебе, дозволив би ти, як вчитель і знавець Закону, нам, ізраїльтянам, яким заповідано не бути рабами нікому, окрім Бога Всевишнього, платити податок кесарю-язичнику, тим самим порушуючи цю заповідь і визнаючи кесаря «богом»?

Про що йдеться? Про те, щоб дати просту відповідь на просте запитання. Але будь- яка відповідь на поставлене у такий спосіб запитання буде «поразкою». Або поразкою Ісуса як вчителя, який дозволяє порушити заповідь, або поразкою як «громадянина», який закликає до бунту проти кесаря. 


Подробнее
Вавилонська вежа – символ надії

Олександр Польшин

Чому для мене ця історія позитивна, оптимістична? Тому що підтверджує незмінність Божих задумів! Бог дійсно хоче, щоб ми були досконалі. А досконалість не в тім, що ми автоматично одержуємо дарунки і таланти «від природи». А в тім, що вчимося осмислено будувати взаєморозуміння, поважаючи право іншої людини бути «інакшою», бути не схожою на нас, і бути нашим другом, який подібно до нас, шукає взаєморозуміння, щоб здійснити заповідь нашого спільного Творця – бути досконалими. Але не в нашому людському сенсі, як його розуміли будівельники Вавилонської вежі, а в Божому сенсі, як його задумав про нас наш Творець.

Подробнее
Дружеский круг так же непредсказуем, как появление великого произведения

Ольга Седакова


Публикуем выступление поэта на конференции «Дружеский круг как начало соборности и солидарности в России». 

«Из всех гипотез, которые могут быть составлены для известной группы явлений, выбирайте ту, которая не пресекает дальнейшего мышления об исследуемых вещах».

Максвелл (цит. по Л.С. Берг) 

Дружеский круг, я думаю, не может превратиться в институцию. Он реален как то, что происходит в жизни, а не как «проект». Он в каком-то смысле сам себе цель. Он непредсказуем, начиная со своего возникновения, сбора участников. Они сходятся, уже имея нечто общее, которое каждый из них выносил сам. Им не нужно выяснять все с чистого листа: ни этических позиций, ни вкусовых… По существу, дружеский круг так же непредсказуем, как появление великого произведения. Задним числом мы можем сказать, что «все было приготовлено к созданию "Божественной комедии" Данте». Но…

Подробнее
ПРО  МОЛИТВАУ  ЯЗЫЧНИКА

Евгений Силаев

(Читая  евангелие от Матфея, 6, 1-18)

«А молясь, не говорите лишнего, как язычники, ибо они думают, что в многословии своем будут услышаны;

не уподобляйтесь им, ибо знает Отец ваш, в чем вы имеете нужду, прежде вашего прошения у Него.» (Мф. 6;7,8)

Пробую понять, что же говорит мне Господь Иисус Христос, научая не говорить в молитве  лишнего.

Подробнее
ВЕРА КАК ПОСЛЕДНИЙ ОПЛОТ СПАСЕНИЯ ЧАСТЬ I

Юрий Сальтевский

Как иметь в себе веру Божию? Как не усомниться в сердце своем? Как поверить в то, что все сбудется по слову моему, обращенному с верою к Богу? И какою должна быть молитва моя, чтобы я исполнился верой, имеющей силу творить чудеса? Какою любовью, верой, надеждой и чистотой должно быть исполнено сердце, чтобы по молитве его осуществилось все, чего ни попросишь? И каким должно быть мое покаяние Богу, чтобы я мог прощать согрешения ближним моим? Ум человеческий не может такого вместить, и сердце не может принять того, что Дух свидетельствует о вере.

И это даже не вопросы, ожидающие прямого ответа, – это, скорее, удивление от чудес, доступных человеку по его вере в Бога: удивление от слова Божия, проникающего все глубины «до разделения души и духа»; удивление оттого, чем может быть человек, если вера его станет совершенной. Это удивление от отношений, которые нам предлагает Бог, превосходящие всякое разумение; удивление от той близости, на которую нисходит Господь, чтобы приблизить к Себе человека. Это удивление чуду, которым является сам человек, способный верой своей уподобиться Богу.

 

Подробнее
Бранці останньої години

Олександр Польшин

 Останні. Їм нема на що сподіватись за свою працю. Вони мають тільки вдячність за те, що вони теж прийняті на цю справу. Що вони теж бачили цей виноградник. Вдячність за те, що відчай залишитись і стояти на торжищі намарне, їх оминув. Що вони теж увійшли в радість свого Господаря.

Подробнее
«Сползла»

Александр Польшин 

Без того, чтобы совершить «разворачивание» своего ума, а еще более – своего сердца, я не могу увидеть и осознать всю тотальную, все-охватывающую «ветхость» своих чувств, своего ума, своих желаний. Без этого я не могу почувствовать и увидеть, что Царство Небесное действительно «приблизилось», как возвестил Предтеча, что Иисус распятый – действительно Воскрес, что Он действительно стал моим Другом, через общение с которым я действительно вхожу в новую жизнь. Что разлучить меня с моим Другом не сможет даже сама смерть, какой бы страшной и жестокой она ни была.


Подробнее
Герхард Терстеген. Письма о духовной жизни
Петр Мещеринов опубликовал заметку

Герхард Терстеген. Письма о духовной жизни 

Если же ты не можешь отпустить и оставить себя (ибо многозаботливое наше сознание хочет всё совершать само), тогда смиренно, уповая на Бога, терпи себя. Если же не можешь и этого, ибо слишком это тяжело тебе, то брось себя там, где ты есть, и не входи в разбирательство, где уронил ты себя самого, и сам больше не подбирай себя. И это есть ответ на твой второй вопрос. Во всяком унынии, беспокойстве и печали лучший выход — оставить самого себя, отпустить, уронить себя как некую вещь, которая больше не принадлежит тебе — но некоему Другому. И именно этот Другой, и больше совсем не ты сам, будет отныне иметь благое попечение о сей вещи. О, сколь долго рассматриваем мы себя самих и занимаемся собою! Не пора ли уже нам, наконец, устремить взор только на Бога и возлюбить Его, без воззрения на себя! Ибо Он любит нас, невзирая на то, в каком мы в данный момент пребываем состоянии.

Подробнее
Блаженны простившие!

Александр Польшин

7 Блаженны милостивые, ибо они помилованы будут. (Мф.5,7)

 14 Ибо если вы будете прощать людям согрешения их, то простит и вам Отец ваш Небесный. (Мф.6,14)

Тема прощения грешников, и, в очень заостренном виде, тема прощения врагов – одна из значимых в Евангелиях. И вокруг этой темы существует множество интерпретаций смысла этого установления Иисуса, и множество вариантов рецептурных рекомендаций о том, как надо и как не надо прощать.  


Подробнее